Türkiye’den Google’a 93 milyon lira ceza

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Eylül 2018 | 10 Muharrem 1440 Perşembe 23:53

Rekabet Kurumu’nun sitesinde yer alan duyuruya göre, LLC, Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ve International LLC’den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ile mobil uygulama ve hizmetlerinin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladıkları sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik sonuçlandı.

Kurulca, söz konusu ekonomik bütünlüğün ‘lisanslanabilir mobil işletim sistemleri’ pazarında hakim durumda bulunduğuna karar verildi.

Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileriyle imzaladığı mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına, Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalarıyla gelir paylaşımı sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla rekabeti ihlal ettiği sonucuna ulaşıldı.

Bu nedenle yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayrisafi gelirlerinin üzerinden Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. unvanlı şirketlere 93 milyon 83 bin 422 lira idari cezası verilmesi kararlaştırıldı.

YARGI YOLU AÇIK

açıklamasında, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde İdare Mahkemelerinde yargı yolunun açık olduğu vurgulandı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın