Türkiye yurtdışındaki ilk askeri üssünü kurdu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Eylül 2016 | 29 Zilhicce 1437 Cuma 14:49

, ile yaptığı ‘Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması’ çerçevesinde ilk askeri üssünü ’de kurdu. “Askeri Eğitim Üssü” olarak faaliyet gösterek kampta, Somilili askerler eğitilecek. ’in de onayladğı anlaşma kapsamında 10 bin 500 Somilili burada eğitim görecek. Kısa bir süre içinde faaliyete geçecek olan üste 200 kadar eğitmen olarak görev alacak. Ayrıca askeri üssün güvenliğinin sağlanması için de Türkiye’den askerler gönderilecek.

Somali’nin bölgesel anlamda da staratejik önemi bulunuyor. Hint Okyanusu’na kıyı olan ülke Körfezine’e de çok yakın bir mesafede bulunuyor. Bu yüzden bölgede faaliyet gösteren korsanların en yoğun bulunduğu ülke olarak kabul ediliyor.

’DA DA ASKERİ ÜS KURUYOR

Türkiye’nin kuracağı bir diğer ülke ise Katar olacak. 2014 yılında yapılan askeri anlaşma çerçevesinde eğitim üssü olarak kullanılacak. Türk üssünde ’nın tüm kuvvetlerinden güç bulunacak. Şu anda üstte halihazırda 150 kişilik öncü Türk birliği bulunuyor. Üsle birlikte iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin geliştirilmesi savunma sanayi ve ortak askeri tatbikat yapmayı da içeriyor. Ayrıca askeri lojistik alanında işbirliği, askeri kurumlarda danışman personel görevlendirilmesi, personel mübadelesi ile askeri ekipman değişimi de yapılacak.

İlgilinizi Çekebilir:  Hayvanlara eziyet edenlere hapis cezası geliyor

Türk diplomatik kaynakları, Türkiye’nin bu girişimlerinin bir sebebinin de savunma sanayi alanında dışarıya açılım yapmak olduğunu belirtiyor. Türkiye, ürettiği küçük ve orta ölçekli silahlar için yeni pazarlar arıyor. Bu adımı veOrtadoğu bölgesinde atarak başlıyor. Türkiye’nin hem ilişkilerin ileri düzeyde olduğu hem de jeopolitik öneme sahip Katar, Somali gibi ülkeleri tercih etmesinin sebeplerinden biri de bu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın