Türkiye tepki gösterince ABD çark etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ocak 2017 | 15 Rebiülahir 1438 Cuma 19:51

Dışişleri Sözcü Yardımcısı Mark Toner’a, ’nin tepki gösterdiği “ masada olmalı” sözleri sorulunca ’den çark eder bir geldi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin çözüm masasında yer alması gerektiğine dair sözlerine açıklık getirdi. Toner, Kürtlerin ’nin geleceğinde söz hakkı olması gerektiğini vurguladı; Türkiye’nin tepkisine yol açan açıklamasının illa ki ‘PYD masada olmalı’ anlamına gelmediğini savundu. Toner günlük basın toplantısında, Türkiye’nin gösterdiği tepkiye bir yanıtı olup olmadığı sorusuna yanıtında şu ifadeleri kullandı:

‘Bütün Suriyelilerin söz hakkı olmalı’

“Uzun zamandır Suriye krizine Suriyelilerin yöneteceği ve daha temsili, barışçıl ve birleşik bir ülke yaratabilecek bir siyasi çözüm bulunması gerektiğini söylüyoruz. Salı günkü sözlerimin tek nedeni ve tek bağlamı buydu. Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı açıkça, Suriye’nin geleceğine Suriyelilerin karar vereceğini belirtiyor. Ve bütün Suriyelilerin -ki bu, Suriyeli Kürtleri, Arapları, Türkmenleri, bütün grupları kapsar bu süreçte söz hakkına sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla, yeni görüşme ve müzakerelerin başlaması halinde masada illa ki kimlerin olması gerektiğinden söz etmiyordum. Basitçe, bu siyasi süreçten ne çıkarsa çıksın, bunun bütün Suriyelilerden kabul görmesi gerekeceğini söylüyordum. Bütün Suriyelilerin söz hakkı olmalı.” Toner, “Bu Amerikan poziyonunda bir değişiklik anlamına mı geliyor?” sorusuna da, “Kesinlikle hayır. Aylardır bunu söylüyoruz” yanıtını verdi.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD'de saldırı: Ölüler var

Mark Toner PYD için ne demişti?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Suriye görüşmelerinde gelinecek süreç içinde, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin de masada yer alması gerektiğini söylemişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın