Türkiye-KKTC ortak tatbikatı başarıyla tamamlandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Haziran 2018 | 6 Şevval 1439 Çarşamba 21:19

Sahil Güvenlik Komutanı Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, sona eren tatbikatla ilgili TCSG Güven Gemisi’nin helikopter hangarında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Arama kurtarma faaliyetlerinin  ile tarafından koordineli bir şekilde ve karşılıklı iş birliği içinde başarıyla icra edilebileceği ulusal ve uluslararası kamuoyuna bir kez daha gösterilmiştir.” dedi.

1974 Barış Harekatı’nda tatbikata ismini veren  Teğmen Caner Gönyeli’ye rahmet dileyerek sözlerine başlayan Tuğamiral Olcay, tatbikatın denizde ve karada ortaya çıkabilecek arama kurtarma faaliyetleri için gerçekleştirildiğini kaydetti.

Tuğamiral Olcay, özellikle her iki ülkenin birlikte arama kurtarma harekatı icra etme imkan ve kabiliyetlerinin gelişimine katkı sağlamak ile arama kurtarma teşkilat ve unsurlarının seviyesinin etkinliğini artırmak maksadıyla çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Fetih Medya

Olcay, tatbikatta Türkiye ve KKTC’nin arama kurtarma konusundaki iş birliği ve koordinasyonun pekiştirildiğini, ve sivil arama kurtarma unsurlarının arama kurtarma harekatına ilişkin komuta kontrol ve muhasebe usullerinin denendiğini ifade etti.

Tuğamiral Olcay, özellikle Doğu Akdeniz gibi bir deniz alanında meydana gelebilecek kazalara kısa sürede reaksiyon gösterebilecek etkin bir arama kurtarma organizasyonuna sahip Türkiye’nin, KKTC’nin arama kurtarma alanındaki kapasitesinin geliştirilmesini desteklemeye ve karşılıklı iş birliğini artırmaya devam edeceğini vurguladı.

Kara safhası dün tamamlanan tatbikatın deniz safhasında uygulanan senaryoya göre, KKTC kara suları dışında, Türkiye arama kurtarma bölgesi içindeki kuru yük gemisi ile ticari yatın çarpışması sonucu yaşanan kazaya edildi.

Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından bir fırkateyn, Komutanlığından bir arama uçağı ve bir helikopter, Sahil Güvenlik’e bağlı 2 arama kurtarma gemisi, 4 bot, bir uçak, 3 helikopter ile KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma şirketinden Söndüren-10 Römorkörü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alan bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans helikopter ve 3 sahil güvenlik botu katıldı.

Tatbikat kapsamında kuru yük gemisi yakınlarında bulunan bir kazazede sahil güvenlik helikopterince kurtarılarak arama kurtarma gemisine intikal ettirildi.

Sahil güvenlik uçağı tarafından belirlenen deniz üzerinde ve lastik bottaki kazazedeler ise sahil güvenlik arama kurtarma gemisi müdahale botları ile kurtarıldı ve ilk müdahaleleri gemide mevcut revirde yapıldı.

Kazazedeler daha sonra görevlendirilen sahil güvenlik helikopteriyle gemiden alınarak, Gazimağusa Hastanesine sevk edildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait arama kurtarma uçağı, kurtarma botu ve arama kurtarma personelini denize bıraktıktan sonra kazazedeler, Türkiye ve KKTC sahil güvenlik botlarınca kurtarıldı. Hava Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığınca helikopterlerle kurtarılan kazazedeler de TCSG Yaşam Gemisi’ne götürüldü.

Fetih Medya

Kazaya karışan kuru yük gemisinin kontrol altına alınması ve çıkan yangının söndürülmesinin ardından deniz safhasının ilk aşaması tamamlandı.

İkinci senaryo

Tatbikatın deniz safhasındaki ikinci aşamada ise KKTC kara sularında Zeytinburnu’nun 5 mil açıklarında seyir halindeki bir akaryakıt tankeri ile bir kuru yük gemisinin çarpışması sonucu yapılan çağrısı üzerine arama kurtarma çalışmaları icra edildi.

Gemilerden gelen tehlike sinyalinin uydu destekli arama kurtarma sistemince alınmasının ardından Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi harekete geçirilerek, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans helikopter ile 3 Sahil Güvenlik botu bölgeye sevk edilerek, 4 kazazede kurtarıldı.

Tatbikat, deniz safhasındaki iki senaryonun da icra edilmesinin ardından tamamlandı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın