Türkiye den NATO’ya: Artık Ege’den çekilin

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Şubat 2017 | 28 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi 01:00

, Ege Denizi’nde “yasa dışı” geçişlere karşı oluşturulan misyonunun bitirilmesine yönelik çağrısını Brüksel’deki Savunma Bakanları toplantısında yineledi.

Türkiye, yeni yılla birlikte her NATO toplantısında dile getirdiği Ege Denizi’nde “yasa dışı” göçmen geçişlerine karşı oluşturulan NATO misyonunun bitirilmesine yönelik çağrısını son olarak bir hafta önce Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında yineledi.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, Milli Savunma Bakanı ’ın dile getirdiği bu talep resmî olarak da NATO dokümanlarına girmiş oldu.

Hâlen NATO misyonunun üstlendiği “yasa dışı” geçişlerle mücadeleyi tek başına yürütmek zorunda kaldığı belirtilen Türkiye’nin bu talebinin arkasında, fiilî olarak herhangi bir görev yapmayan yabancı askerî gemilerin kara sularında bulunmasını istememesi olduğu öğrenildi.

Zamanla Kadük Kaldı

Türkiye ve ’nın girişimiyle NATO, göçmen akınıyla mücadele kapsamında Ege Denizi’ne bir görev gücü göndermişti. Bu güç, Şubat 2016’dan itibaren Ege sularında görev yürütüyor. öncülüğünde ile göçmen sorununun çözümünde geri kabul anlaşması dâhil çok sayıda tedbirden biri olarak gündeme getirilen Ege’deki NATO misyonunun, zamanla kadük durumda kaldığı belirtildi.

İlgilinizi Çekebilir:  Hurras ed Din'den 'Gazze' açıklaması

O günden bugüne Ege’den “yasa dışı” yollarla Avrupa’ya geçişlerin yüzde 90’lık bölümü Türkiye’nin Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından engellendi. , “yasa dışı” yollarla geçmeye çalışanların yüzde 7’lik bölümünü engellerken NATO gücü ise sâdece yüzde 3 oranında katkı sunabildi.

Almanya ve İngiltere Israr Ediyor

Türkiye, NATO gücünün geri çekilmesi konusundaki eğilimini 2016’nın son çeyreğinden itibaren dile getirdi. Türkiye’nin ısraına karşın NATO henüz Ege Denizi’ni terk etmeye yanaşmıyor. Özellikle İngiltere ve Almanya’nın bu gücün devamını istedikleri belirtiliyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın