Türk Kızılayı Mescid-i Aksa’da iftar verdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Haziran 2017 | 24 Ramazan 1438 Pazartesi 09:09

Türk Kızılayı, altındaki Doğu ’ün beldesinde bulunan ’da iftar programı düzenledi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık “Bugün olarak, ‘Bu hilalin altında paylaşıyoruz’ sloganıyla başlattığımız etkinliklerimizin ayağındayız, Mescid-i Aksa’dayız, Kudüs’teyiz. Burada Filistinli kardeşlerimizle, Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da iftar soframızı paylaşacağız” dedi.

Mescid-i Aksa’nın avlusunda kurulan iftar sofrasına, ’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ve ’nin Kudüs Başkonsolosluğu çalışanları katıldı.

Türk Kızılayı tarafından Harem-i Şerif’in avlusuna kurulan iftar sofralarında yüzlerce Filistinli oruçlarını açtı.

Program öncesi AA muhabirine yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, “Bugün Kızılay olarak, ‘Bu hilalin altında paylaşıyoruz’ sloganıyla başlattığımız ramazan etkinliklerimizin Filistin ayağındayız, Mescid-i Aksa’dayız, Kudüs’teyiz. Burada Filistinli kardeşlerimizle, Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da iftar soframızı paylaşacağız.” dedi.

Kınık, Mescid-i Aksa’nın avlusunda bin kişilik bir iftar sofrası kurduklarına dikkati çekerek, “İnşallah ramazanın bereketini, Türkiye’den, Anadolu’dan, bağışçılarımızın destekleriyle bu coğrafyaya taşımış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kutsallığını ve insanlığın ortak mirasına ait olduğunu vurgulayan Kınık, “Bu şehrin etrafındaki engellerin kaldırılması, insanlığın ve barışın ulaşması gerekiyor. Bizler de bu barışın tesis edilmesi için çok boyutlu olarak hem insani desteklerimizle hem de savunuculuk anlamındaki desteklerimizle bu coğrafyaya, Filistin’e ve Filistin davasına destek vermeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  Hamaney, Ruhani’yi eleştiren ordu komutanının tutumunu övdü

Kınık ayrıca bugün Mersin’den ’ye ulaştırılmak üzere yola çıkan yardım gemisinin durumu ile ilgili de “AFAD koordinasyonuyla bugün Mersin’den Gazze’ye bir yardım, bir iyilik gemisini yolculadık. İnşallah bu gemi bayram öncesine Gazze’ye ulaşmış olacak.” dedi.

AFAD ve Kızılay tarafından Gazze’ye bir insani yardım, afet ve lojistik destek merkezinin kurulacağını da söyleyen Kınık, “Özellikle Gazze’nin Şucaiye bölgesinde evleri yıkılmış olan Filistinlilere verdiğimiz destek düzenli olarak devam ediyor. Yıkılan hastanelerin onarılması ile ilgili faaliyetlerimiz devam ediyor. Çok boyutlu insani yardım faaliyetlerimiz hem ’da hem de Gazze’de devam edecek.” ifadelerini kullandı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın