Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Tunus’ta cumhurbaşkanı adayı Nebil el-Karvi aleyhine dava

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2019 | 5 Safer 1441 Cuma 13:45

’ta Demokratik Akım Partisi, cumhurbaşkanı seçimlerinde ikinci tura çıkan Nebil el-Karvi aleyhine, seçimlerde sağlaması için eski İsrailli istihbarat subayının yönettiği bir reklam şirketiyle anlaştığı gerekçesiyle dava açtı.

Demokratik Akım Partisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, “ ve Rusya Başkanı ’le görüşme ayarlaması için eski bir İsrail istihbarat subayı tarafından yönetilen Kanadalı bir reklam şirketiyle 1 milyon dolarlık anlaşma imzaladığı” iddiasıyla cumhurbaşkanı adayı Nebil el-Karvi aleyhine dava açıldı.

Açıklamada, Karvi’nin söz konusu şirketle imzaladığı anlaşma metinlerinin, ABD Bakanlığı sitesinde yayınlandığı belirtildi. Kanadalı şirketin müdürü Ari Ben-Menashe, İsrail’de eski istihbarat subayı ve Başbakan Binyamin ’nun eski istihbarat danışmanı ve tüccarı olarak biliniyor.

Anlaşmaya göre, Ari Ben-Menashe, halen hapiste olup cumhurbaşkanı seçimlerine girmeye hak kazanan Karvi’ye, Trump ve Putin’le görüşme ayarlayacak. Trump ve Putin’den seçimler için destek isteyecek Karvi, bu hizmet karşılığında şirkete 1 milyon dolar ödeyecek.

Karvi’nin liderliğindeki Tunus‘un Kalbi Partisi iddiaları yalanlarken suçlamaların, seçimleri etkilemek amacıyla yapıldığı vurgulandı. Gerçek olmayan belgelerin, bilgisayar ortamında hazırlandığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan medya patronu Nebil el-Karvi, 23 Ağustos’ta yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmıştı. Seçim kampanyasını cezaevinden yöneten Karvi, 17 Eylül’de yapılan seçimlerde birinci sıradaki Kays Said’in ardından en çok oyu alarak ikinci tura katılmaya hak kazanmıştı.

Tunus’ta 6 Ekim’de yapılacak seçimlerinin ardından 13 Ekim’de cumhurbaşkanı seçimleri yapılacak.

Kaynak: AA

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.