Tunus’ta binlerce öğretmenden maaş protestosu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Şubat 2019 | 2 Cemaziyelahir 1440 Perşembe 16:26

Tunus’ta binlerce öğretmen, hükümetle yapılan maaş ve mesleki taleplerle ilgili müzakerelerin aksamasını etmek amacıyla sokaklara geri döndü.
Ortaöğretimde çalışan öğretmenler, hükümete baskı yapmak amacıyla her Çarşamba günü ‘Öfke Günü’ adını verdikleri eylemler düzenliyorlar. Eylemlerin amacı, eğitime verilen desteğin artırılması, mesleğin ağır iş kategorisine sokularak erken emeklilik hakkının verilmesi.
“Haklarımız karşılanmadıkça geri dönüş yok”
Öğretmenler, dün, taleplerini hatırlatmak için binasının önünde toplanarak, ‘öğretmen vergi adaleti istiyor’, ‘haklarımız karşılanmadıkça geri dönüş yok’ gibi sloganlar attı.
Tunus Sendikası Genel Sekreteri Saad el- Yakubi, DPA’ya verdiği demeçte, “Hükümet ile sendika arasında yapılan müzakerelerde, niteliksel bir gelişme var. Tekliflere bakacağız ve öğretmenlerin taleplerini karşılama konusunda durum ne göreceğiz. Eğer ciddi değilse reddedeceğiz” dedi. Her iki taraf, yarıyıl tatili bitmeden önce anlaşmaya varmak istiyor.
Yaşasın Tunus Partisi’nden açıklaması
Öte yandan yeni kurulan ‘Yaşasın Tunus Partisi’nin lideri Velid Celad, partisinin Cumhurbaşkanı adayını açıklamada geç kalmayacağını söyledi. Yine seçimleri için hazırlayacakları listelerle gelecek seçimde kazanma şanslarının olduğunu belirtti.
Mevcut Başbakan Şahid’in cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruya Celad, “Şahid’in adaylığını koymayı isteyip istemeyeceğine bağlı” dedi.
Şahid, adaylığını koyması durumunda, güçlü adaylarla rekabete girecek. Bunlar arasında aday olma fikrini reddetmeyen Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi de bulunuyor. Ancak Sibsi, bunun için 2-3 Mayıs’ta Nida Partisi ile zirvenin başarılı olmasını şart koşuyor.
Seçimlerin açıklandı
Öte yandan Yüksek Bağımsız Seçim Komisyonu’nun yeni Başkanı Nabil Bavun, parlamento seçimlerinin Ekim’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ise Kasım ayında yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur ise Aralık ayında.
Tunus’ta sol partiler, dün, solcu lider Şükrü Belid’in sonucu öldürülmesinin 6. yıldönümünde bir program düzenledi. Programa çok sayıda sol örgüt ve sendika katıldı.
Şükrü Belid’in kardeşi Abdulmecid, Şarku’l Avsat’a kardeşinin suikasta uğramasının yıldönümünde erkanından kimsenin olmamasına şaşırdığını belirti.
Birleşik Demokratik Ulusal lideri Eymen el-Ulvi, Belid’in Nahda Hareketi ile bağlantılı gizli bir teşkilatın varlığının ortaya çıktığını ve suikastların arkasında bu teşkilatın olduğunu söyledi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın