Tunus NATO’nun hibe teklifini reddetti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Şubat 2018 | 27 Cemaziyelevvel 1439 Salı 02:16

Tunus Bakanı Abdulkerim ez-Zubeydi, ’nun, ülkede kurulacak merkezinde kalıcı uzmanlar bulundurma karşılığında 3 milyon avro hibe etme teklifini geri çevirdiklerini belirtti.

 

Tunus Savunma Bakanı Abdulkerim ez-Zubeydi, parlamentoda yaptığı konuşmada, “NATO’nun, ‘Tunus’un ve sınır güvenliği için silahlı kuvvetleri arasında oluşturmayı planladığı operasyon merkezinde askerlere teknik destek sağlanması için daimi uzmanlarının bulunması karşılığında 3 milyon avro hibe etmeyi’ kapsayan önerisi reddedildi.” dedi.

 

Ortak askeri operasyon merkezi kurulmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü aktaran Zubeydi, bu projeyle sınır ve sahil şeridi güvenliği ile terörle mücadele alanlarında kara, hava ve deniz kuvvetleri arasında ortak operasyon komutanlığı kurulmasının yanı sıra planlama, operasyonları yönetme ve bilgileri incelemenin hedeflendiğini ifade etti.

 

Bakan Zubeydi, Tunus’un, söz konusu merkezde dışarıdan herhangi bir askeri kurumun yer almaması şartıyla hibeyi istediğini söyledi.

 

Ayrıca, ülkesinin,  () ve doğu () sınır bölgelerinin hâlâ tehdidi altında olduğuna işaret eden Zubeydi, Kassarin, Kâf ve Cendube illerinin batısındaki yüksek kesimlerde unsurlarına ait hareketlenmeler olduğunu kaydetti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın