Tuğrul Türkeş: Adalet duygusu tatmin edilmeli, verilen cezalar yeniden ele alınmalı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2017 | 22 Şevval 1438 Pazar 21:00

CNNTÜRK’ün sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş: “Adalet duygusu tatmin edilmeli, verilen cezalar yeniden ele alınmalı” dedi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Enis Berberoğlu’nun mahkûmiyeti, Ergenekon gibi geçmiş dâvâlar ve konusunda eleştirel açıklamalarda bulundu.

Türkeş, toplumun adalet duygusunun tatmin edilmesi gerektiğini belirterek, “Vatandaşın ‘hukuk iyi işliyor, bu hukuk ülkeyi yarına götürür’ demesi lâzım. Demokrasinin iyi işletilemediği dünyanın tüm ülkelerinde tehlikesi vardır. Demokrasi iyi işletilmeli” şeklinde konuştu.

CNNTÜRK’te soruları cevaplayan Türkeş’in açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

- TIR’ları: Bu açıklamam çarpıtıldı. O dönemde Türkmenlere silâh gitmediğini gösterdim. Çünkü bu Türkiyenin karayollarında yakalandı. Üzerinde herkesin spekülasyonu var. Benim söylediklerim üzerinden söylenenler fazla niyet okuması oluyor.

-Yargılamaları incelemek lâzım: Yargılama ve verilen cezaları incelemek lâzım. Her kararı iktidar yapıyor, Cumhurbaşkanı yapıyor algısı yaratılmak isteniyor. Bazı şeylerden biz olduktan sonra haberimiz oluyor. Ondan sonra Adalet Bakanı’na soruluyor, şuraya buraya soruluyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Türkiye Ermenilerinden Erdoğan'a tebrik

-Enis Berberoğlu mahkûmiyeti: Ergenekon gibi dâvâlarda belki suç vardı, bir kısmı da suçsuz olduğu halde bu torbaya atıldı. ’da görüldü bu. Bu bize şunu gösteriyor; dâvâlar yeniden ele alınıp, dürüst ahlâklı hukukçularla değerlendirilip kamuoyu ile paylaşılmalı.

-Adalet yürüyüşü: Demokratik bir haktı yaptılar, kendileri açısından bir sorun yoksa bizim açımızdan da yok… Sokakta adalet bulunmaz.

-Meydan doluydu: İstanbul’daki miting sayısı tartışması neyi ortaya koyacak, ne fark edecek. Niye tartışılıyor. Bürokraside her zaman halk hareketlerini azımsama vardır. Bütün valilikler, emniyette vardır. Ama kalabalık vardı, meydan doluydu.

-İdama karşıyım: Ben karşıyım idam cezasına, bunu hep söyledim.”

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın