TSK’dan yeni talimat! 3 gün içinde bitirin

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Şubat 2017 | 15 Cemaziyelevvel 1438 Pazar

TSK ve ÖSO birlikleri, Bab kuşatmasının 64. günü stratejik ilçede hakimiyeti sağladı. 3 koldan ilerleyen timler birkaç saatte Bab’ın yarısını temizledi. Operasyonda 40’tan fazla DAEŞ’li etkisiz hale getirildi. Bölgeye takviyeler sürüyor.

 

Fırat Kalkanı Harekâtı’nın 171, Bab kuşatmasının 64. gününde TSK ve muhalif unsurlar DAEŞ’in elindeki stratejik ilçenin merkezine girdi. Tüm engellemeler ve çok yönlü provokasyonlara rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Bab’ın yarısını DAEŞ’ten temizlemeyi başardı. Birlikler, uzun bir süredir ilçeye hakim Şeyh Akil Tepesi ile el-Bab Hastanesi bölgesine yoğunlaşmıştı.  DAEŞ ise burayı yeraltı tünellerine döşediği mayınlar ve patlayıcı araçlarla savunuyordu. Şeyh Akil’deki tahkimatını artıran DAEŞ’in hazırlıklarına karşı TSK, Bab’a giriş planını değiştirdi.

 

3 KOLDAN TAARRUZ SONUÇ VERDİ

 

Dün sabah saatlerinde güneyden taktik hücumlar başladı. Aynı zamanda batı ve doğu yönünde ikiye ayrılan gruplar da saldırıya geçti. Doğuda Feylak el Şam bünyesinde 8 ÖSO tugayı ve batıda Türkmen Sultan Murat Tugayı öncülüğünde oluşturulan 7 ÖSO birliği şok saldırı dalgasıyla 3 saatte şehrin yüzde 50’sini ele geçirdi. Operasyonlarda 40’tan fazla DAEŞ’li öldürürken, kalan DAEŞ’lilerin güneydeki Tadif bölgesine çekildiği belirtiliyor. Karadan ve havadan yapılan atışlar sonucu ise 165 hedef vuruldu, 23 DAEŞ’li de öldürüldü.

 

TSK’DAN TALİMAT! 3 GÜN İÇİNDE BİTİRİN

Bab cephesinden alınan bilgilere göre, önceki gün 5 ölü ve 13 yaralı verilen saldırılar sonrası bölgedeki komutanlar, DAEŞ’e son darbeyi indirmek için ÖSO yetkilileriyle biraraya geldi. 3 gün içerisinde Bab’ın DAEŞ’den temizlenmesi kararı alınan toplantıda ölenlerin kanının yerde kalmaması için ilçenin alınmasından başka çare olmadığı vurgulandı. Dile getirilen temel noktalardan biri de PYD ve Esed rejimine bağlı birliklerin Bab’a 3 kilometreye kadar yaklaşmalarının tehlike arz ettiği oldu. Dabık sonrası TSK ve ÖSO birliklerinin yöneldiği Bab, Halep’in en büyük ilçesi olma özelliğiyle birlikte Suriye PKK’sı PYD’nin Münbiç-Afrin bağlantısını kurma stratejisi açısından da köprü vazifesi görüyor. ÖSO grup komutanları Bab sonrası durmayacaklarını, Münbiç’i PYD’den temizleyeceklerini söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  Siirt'teki terör örgütü operasyonu

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelime: Afrin, Batı, Çin, DAEŞ, Esed, Halep, PKK, PYD, saldırı, Suriye, TSK

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?