Trump’tan PYD’ye tam destek!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Şubat 2017 | 4 Cemaziyelevvel 1438 Çarşamba 09:13

’nin, yeni Başkan Donald Trump’ın devralmasının ardından da ’de terör örgütü ’nin öncülük ettiği Demokratik Güçleri’ne () desteği sürüyor.

 

 

Uluslararası haber ajansları, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ilk kez zırhlı araç verdiğini bildirdi.

 

 

Terör örgütü ’nın Suriye kolu YPG’nin liderliğindeki SDG’nin sözcüsü Talal Silo’nun açıklamasına göre, zırhlı araçlar ve personel taşıyıcılar dört veya beş gün önce geldi.

 

 

Donald Trump’ın başkanlık görevine başlamasından bu yana ABD’nin SDG’ye desteğinin genişlediği ortaya çıktı.

 

 

Silo, verilen araçların sayısı düşük olsa da “bunun yeni bir destek olduğuna dair bir kanıt” olduğunu belirtti ve “Daha önce bu tarz bir destek almamıştık, hafif silahlar ve mühimmat alıyorduk” dedi.

 

 

Silo, “Yeni ABD liderliğinden, güçlerimize yönelik -daha öncekinden daha fazla- tam destek sinyalleri var” ifadesini kullandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Rejimin, Yermük Kampı’na saldırısında bir aile yok oldu

 

 

Öte yandan ABD’nin eski başkanı Barack Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Antony Blinken, Times için kaleme aldığı makalede ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’a, ’nın ’ın elinden kurtarılması için Kürtleri silahlandırmasını tavsiye etti. Ancak Blinken, silahların PKK’nın eline geçmemesi gerektiği konusunda uyardı.

 

 

Blinken, “SDG’ye verdiğimiz her destek sadece Rakka operasyonuyla kısıtlanmalı. Amerikan özel kuvvetleri, SDG’nin kendisine sağlanan kaynakları sadece Rakka için kullandığından emin olmalı. Bu silahlar ’ye karşı kullanılmamalı” ifadesini kullandı.

 

 

Blinken, “Trump, Türkiye’nin PKK ile mücadelesine ABD’nin desteğini iki katına çıkarmalı. ’taki Kandil dağlarında saklanan örgüt liderlerinin bulunmasına yardım etmeli” diye ekledi.

 

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın