Trump’tan Ortadoğu için ‘Arap NATO’su’ planı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Temmuz 2018 | 16 Zilkade 1439 Pazar 12:34

’’li yetkililer, Donald yönetiminin İran’ın bölgedeki etkinliğini kırmak amacıyla 6 Körfez ülkesi ile ve Ürdün’ün katılacağı ve bir ittifak üzerinde çalıştığını açıkladı.

 

Beyaz Saray, Donald Trump’ın bir süredir 6 Körfez ülkesi ile Mısır ve Ürdün’ün katılacağı askeri ve siyasi bir ittifak üzerinde çalıştığını açıkladı. Açıklamada, ülkeler arasında savunması, askeri eğitim, terörle ile bölgesel ekonomi ve diplomatik bağların güçlendirilmesi gibi konularda daha derin bir işbirliği oluşturulması öngörüldüğü ifade edildi. Açıklamada, kurulacak birliğin İran’ın bölgedeki etkinliğini kırmak ve yayılmasını engellemek amacını taşıdığı da vurgulandı.

Orta Doğu Stratejik İttifakı (MESA) olarak adlandırılan çalışma grubunun 12-13 Ekim tarihlerinde başkent Washington’da yapılması planlanan zirvede tartışılacağı belirtildi. Kurulması planlanan ittifak ile birlikte ve Birleşik Emirlikleri’nin Trump yönetimi ile daha yakın çalışarak, Körfez’deki sorunlara ağırlık verecekleri belirtildi.

Önceki ABD hükümetlerinin Körfez ve Arap müttefikleri ile bir ittifak geliştirme girişimleri geçmişte başarısız olmuştu.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın