Trump’tan çok sert tepki: “Hayvan Esad… Bedelini ödeyecek”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Nisan 2018 | 23 Recep 1439 Pazartesi 08:36

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de rejiminin ablukası altındaki Doğu Guta’nın ilçesine zehirli gaz içerikli kimyasal saldırısı yapılmasına ilişkin hesabı Twitter üzerinden yaptı.

AA’nın aktardığına göre, Trump, “Kadınlar, çocuklar dahil olmak üzere anlamsız kimyasal sonrası çok kişi öldü. Baskı altındaki bölge kitlenmiş ve Suriye ordusu tarafından çevrilmiş, bu da dış dünyayla bağını koparıyor. Başkan (Vladimir) Putin, Rusya ve İran hayvan ’i destekledikleri için sorumlular. Büyük bedel ödenecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgedeki kuşatmanın bir an önce sona ermesi gerektiğini belirten Trump, “Anlamsız bir şekilde bir dramı. Hastalık!” yazdı.

“Hayvan tari̇h olurdu”

Trump ayrıca, eski Başkan Barack Obama dönemindeki Suriye politikasını da eleştirerek, “Eğer Başkan Obama çizdiği kırmızı çizgiyi uygulasaydı Suriye’deki felaket sona erer, Hayvan Esed tarih olurdu.” yorumunda bulundu.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 8, 2018

ABD Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı ilk açıklamada “7 Nisan’da yeniden kimyasal silah kullanıldığı yönündeki haberleri yakından takip ediyoruz. Eğer bu dehşet verici doğrulanırsa acil bir şekilde uluslararası toplumun cevabını gerektirir.” ifadesini kullanmıştı.

Beşşar Esed rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil öldü.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın