Trump’ın İdlib itirafı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Eylül 2018 | 17 Muharrem 1440 Perşembe 19:08

ABD Başkanı Donald , İdlib bölgesinin adını ilk kez, yaklaşık bir ay önce halka açık yapılan bir toplantıda Suriyeli bir kadından duyduğunu söyledi.

’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Trump, kısa bir süre öncesine kadar İdlib vilayetini daha önce hiç duymadığını söyledi.

Trump, destekçileriyle bir araya geldiği mitingde Suriyeli bir kadının yanına gelerek, “’de şu anda 3 milyon kişinin yaşadığı bir vilayet var. İranlılar, Ruslar ve bu vilayeti kuşatıyor ve 25-30 bin teröristten kurtulmak için benim kız kardeşimi ve milyonlarca insanı öldürecekler” dediğini aktardı.

ABD Başkanı, “Bunun olmayacağını söyledim. İdlib vilayetini önceden duymamıştım. Döndüğümde ’ı alıp baktım. Kadının anlattığı hikayenin aynısı vardı. İnanmakta zorlandım ve kim bunu nasıl ve niye yapar dedim” ifadelerini kullandı.

İdlib’e düzenlemesine Twitter mesajının engel olduğunu öne süren Trump, “Birkaç hafta önce İdlib hakkında sosyal medyadan ‘Yapmayın’ diye yazdım” diyerek, İdlib’e yönelik saldırının başlamaması için , İran ve Suriye’yi kendisinin ikna ettiğini iddia etti.

Suriye’nin bir kaos halinde olduğunu ve saldırının kendisi sayesinde yapılmadığını söyleyen Trump, “Kimse hakkımı teslim etmeyecek, ama olsun. Bu sorun değil, çünkü insanlar biliyor. Birçok Suriyeli bana teşekkür etti” şeklinde konuştu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın