Trump’ın Afganistan’dan çekilme niyeti yok

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Aralık 2018 | 23 Rebiülahir 1440 Pazar 12:20

Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararının hemen ardından, ’daki 14 binden fazla asker sayısını da yarıya indireceği iddiaları Washington’da büyük tartışmalara neden olmuştu.

Ancak yönetimin Afganistan konusunda henüz resmi bir adım atmadığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Savunma Bakanlığı yetkilisi “Afganistan’daki asker sayısını azaltmaya yönelik imzalanmış bir talimat yok.” ifadesini kullandı.

AA’nın haberine göre Pentagon sözcülerinden Yarbay Kone Faulkner ise AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada “Henüz hiçbir değişiklik yok. ile devam ederken asker sayısı ve durumları ile ilgili tüm seçenekleri değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Muhtemel bir çekilme durumunda hangi kuvvetlerin çekileceğine ilişkin yorum yapmaktan kaçınan Yarbay Faulkner, Afgan düzenli ordusunun manevra kabiliyetinde, hava kuvvetlerinin operasyon yapma kapasitesinde önemli gelişmeler kaydettiklerini ifade etti.
UÇAM VE HELİKOPTER SAYISI 152’YE ÇIKTI

Faulkner, Afgan hava kuvvetlerinin envanterindeki uçak ve sayısının 152’ye çıkarıldığını belirtti.

Ülkede gösteren örgütlerine karşı Afgan ordusunun hazırlıklarında da önemli gelişmeler sağlandığını belirten sözcü, misyonunun şu anda kadar Afgan ordusunda 20 bin Özel Kuvvet personelini eğittiğini ifade etti.

-Beyaz Saray’dan “çekilme kararı henüz yok” açıklaması

Diğer taraftan, Beyaz Saray Ulusal sözcüsü Garret Marquis de Afganistan’daki askerlerin bir kısmının çekilmesine ilişkin henüz resmi bir kararın söz konusu olmadığını teyit etti.

Amerikan Bloomberg televizyonuna açıklama yapan Marquis, “, Afganistan’daki kuvvetlerin sayısının azaltılmasına yönelik bir karara henüz varmadı ve Savunma Bakanlığına Afganistan’dan asker çekme sürecini başlatma talimatı vermedi.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama, Afganistan’da kademeli çekilme stratejisi ile ABD’nin ülkedeki asker sayısını 9 bin 800’e kadar indirmişti.

Obama yönetimi 2017’nin sonu itibariyle bu sayıyı 5 bin 500’e çekmeyi planlıyordu.
AFGANİSTAN İÇİN DURUM RAPORU İSTEMİŞTİ

2016 başkanlık seçimini kazanan Trump, çekilme sürecini durdurmuş ve Pentagon’a Afganistan için bir durum raporu hazırlanmasını talep etmişti.

Trump yönetimi Pentagon raporunun ışığında Ağustos 2017’de Afganistan’a yönelik Güney Stratejisini açıklamış ve burada ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin koşullara bağlı olacağı vurgusu yapılmıştı.

Trump, kısa sürede ABD’nin Afganistan’daki asker sayısını 9 bin 800’den 14 bine çıkarmıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın