Trump Rusya ve İran’ın arasını açabilir mi?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Şubat 2017 | 20 Cemaziyelevvel 1438 Cuma 13:05

Başkanı ’ın öncelikli hedefi, İran’la mücadele edip, ile iyi ilişkiler kurmak. Seçim kampanyası sürecinde ve sonrasında bu iki noktaya vurgu yapan Trump’ın planını gerçekleştirmesi için ve İran ilişkilerinin kötüleşmesi gerekiyor ancak Trump’ın bunu yapabileceğine dair şüpheler var.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın, seçim kampanyası süresince ve göreve geldiği 20 Ocak’tan bu yana, gerçekleştirmek için çabaladığı iki politika var. Birincisi İran ile mücadele, ikincisi ise, ABD-Rusya ilişkilerini olumlu hale getirmek.

 

Wall Street Journal’da yer alan bir makalede, iki planın birbiriyle çeliştiğine dair yorumlar yapılıyor. Çünkü, Rusya ile İran her ne kadar pek çok konuda anlaşmasa da, ’daki politikalarında en önemli müttefik konumundalar. Ve bu durum, ABD’nin ‘1 numaralı terörist’ dediği İran’la mücadele ederken, Rusya ile ‘kusursuz’ ilişkileri zor hale getiriyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Musul'da enkaz altından yüzlerce ceset daha çıkarıldı

 

Donald Trump yönetiminin öncelikleri arasında iki dosya yer alıyor: İran’la mücadele, Rusya ile iyi ilişkiler.

 

Bilindiği gibi, ’de, Rusya ve İran, uzun zamandır birlikte hareket ediyorlar.

 

WSJ’nin makalesine göre, ABD’li yetkililer, Rusya’yı İran’dan uzaklaştırmaya çalışıyor. Ancak Ortadoğu’daki manzaraya bakıldığında, ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir ’in İran’dan vazgeçmesi için ikna etmesinin oldukça zor olduğu düşünülüyor.

 

Rusya’nın İran’la arasının bozulmasına ilişkin bir yetkili tarafından şu ifadeler kullanıldı:

 

“Rusya’nın İran’a karşı ABD ile anlaşması neredeyse imkansız. Rusya’nın İran’la ilişkileri çok derin. Ortak ve dost olarak görüyor. ABD, Rusya’ya ile ilgili bir sunamaz”

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın