Trump, ABD askerlerinin Suriye’den 6 ay içinde çekilmesini istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Nisan 2018 | 20 Recep 1439 Cuma 11:08

’ın, ’deki Amerikan askerlerinin en fazla 6 ay içinde geri çekilmesini istediği öne sürüldü.

Başkanı Donald ’ın, kasım ayında ABD’de yapılacak Kongre ara seçimlerinden önce Suriye’deki Amerikan askerlerinin bu ülkeden geri çekilmesini istediği bildirildi.

Amerikan AP ajansının, adının açıklanmasını istemeyen üst düzey Beyaz Saray yetkililerine dayandırdığı haberinde, Trump’ın ABD askerlerini Suriye’den 6 ay içinde çekmek istediği iddiasına yer verildi.

Haberde söz konusu yetkililer, ABD Başkanı’nın henüz resmi bir geri çekilme talimatı vermediğini ve kamuya açık bir çekilme takvimi açıklamadığını ancak birliklerin kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerine kadar ABD’ye dönmesini istediğini ifade etti.

Trump’ın sabrı tükeni̇yor ancak takvi̇m net deği̇l

Beyaz Saray’da salı günü Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) toplantısında konuşulan konulara hakim yetkililer, toplantıda Trump’ın geri çekilme konusundaki sabrının giderek tükendiğini kaydettiğini, buna mukabil ulusal güvenlik ve yetkililer arasında net bir çekilme takvimi konusunda mutabakata varılmadığını dile getirdi.

Suudi̇ arabi̇stan i̇le 4 mi̇lyar dolarlık uzlaşma i̇ddi̇ası

Aynı yetkililer, Trump’ın Suriye’nin yeniden inşa süreci için ’dan 4 milyar dolarlık katkı talep ettiği ve Kralı Selman bin Abdülaziz ile önceki gün yaptığı görüşmesinde Suudi kralın bu talebe “evet” yanıtı verdiğini bildirdi.

Konuyla ilgili ABD ve Suudi makamlarından henüz resmi bir yapılmazken, yetkililer “4 milyar dolarlık katkı konusunda anlaşıldı.” yönünde değerlendirmede bulundu.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders’ın dünkü basın brifinginde “Amerikan askerlerinin DAEŞ’a karşı görevi bitiyor, artık yerel güçlere geçiş sürecine odaklanmak istiyoruz” açıklaması da dikkati çekti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın