Toyota 2,4 milyon aracı geri çağırıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Ekim 2018 | 25 Muharrem 1440 Cuma 19:07

Japon otomotiv devi Toyota, 2,4 milyon aracını geri çağırıyor. Şirket, kazaya neden olabilecek bir arıza nedeniyle toplamda 2,43 milyon aracı servislere çağırdı. Aynı model geçtiğimiz ay geri çağrılmıştı.

Şirket, geçtiğimiz Eylül ayında, yangına neden olabilecek teknik bir arıza nedeniyle çapındaki 1 milyondan fazla hibrid otomobilini geri çağıracağını açıklamıştı.

Sorunun Prius ve Auris modellerde yaşandığı belirtiliyor. Problemin 2008-2014 model araçlarda bulunduğu ifade edildi.

Kuzey ’dan 830 bin, ’dan 290 bin, Çin’den 3 bin araç geri çağrıldı.

Toyota tarafından yapılan açıklamada, geri çağrılan araçların 2014 ve 2015 yıllarında daha önceki bir geri çağırma işlemine dahil edildiğini, ancak ‘daha sonra yapılan onarımların mevcut geri çağırma işleminde gözlemlenen durumu öngörmediği’ belirtildi.

Açıklamada, “Hibrid sisteminde var olan bir hata nedeniyle, araçlar nadir de olsa sürüş esnasında moduna geçiyor. Bu da kaybına neden olup aracın teklemesiyle sonuçlanıyor” ifadelerine yer verildi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Toyota’nın, sorunla ilgili üç yerel arıza bildirdiği, ancak kazalara neden olmadığı ifade edildi.

üreticisi firma, geçtiğimiz ay, dünya çapında yangınlarına neden olabilecek bir tekleme sorunu nedeniyle 1.03 milyon aracı geri çağıracağını açıklamıştı.

Toyota 1997’den beri Prius dahil olmak üzere dünya çapında 10 milyondan fazla hibrid benzin ve elektrikli araç sattı.

Toyota, 2016 yılında hava yastığı ve emisyonu kontrolünde meydana gelen sorunlar nedeniyle dünya çapındaki 3,37 milyon aracını geri çağırmıştı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın