Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

The Times yazdı: Uzun sürmez, Türkiye, ABD üslerine rağmen girecek…

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2019 | 12 Zilhicce 1440 Salı 09:24

Ankara’nın kendi güvenliği açısından örgütünü, Washington tarafından desteklense de güney sınırlarından uzaklaştırmak istediğini yazan The Times, ile silahlı bir çatışmayı tetiklemek istemeyen Türkiye’nin saldırıyı erteleyerek kontrol edebileceği ‘güvenli bölgenin’ uzunluğu konusunda anlaşmaya varmaya çalıştığını yazdı.

İngiliz Times gazetesi, Ankara’nın ’nın diğer kolu ’nin, Washington tarafından desteklense de güney sınırlarından uzaklaştırmak istediğini belirtti.

HEM ABD HEM DE AVRUPA İÇİN LİSTESİNDE

Türkiye’ninse DSG’yi terör örgütü olarak gördüğü ve sadece ÖSO’yu desteklediği belirtilen yazıda, DSG’nin ise Ankara’ya göre sadece PKK’nın bir uzantısı olduğu, uzun yıllardır Türkiye’nin güvenliği için oluşturduğu ve hem ABD hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütlerinin listesine alındığı ifade edildi.

TÜRKİYE’NİN GİRMESİ UZUN SÜRMEYECEK

Makaleye göre , geçen Pazar günü DSG’yi Türkiye’nin güney sınırlarından uzaklaştırmak için Suriye’nin kuzeyinde operasyon yapılacağını, kurtarılan bölgeninse ÖSO’nun kontrolüne bırakılacağını duyurdu.

Bu durumda ciddi bir sorunun ortaya çıktığı, bölgede Amerikan üsleri bulunduğu için operasyonun iki NATO müttefikini birbirine karşı getireceği kaydedilen yazıda, yoğun diplomasi sürecinin Ankara’nın planladığı saldırıyı şimdilik geciktirdiğini fakat bunun uzun sürmeyeceği ifade edildi.

Diplomatik kaynaklara atıfta bulunan İngiliz gazete, ’ın DSG’nin Türkiye sınırlarındaki varlığını ‘yok edilmesi gereken güvenlik tehdidi’ olarak gördüğünü yazdı.

Diyaloğu devem ettirmek isteyen Washington’un da Türkiye destekli DSG’nin kontrolündeki alanda birkaç kilometre derinliğinde küçük bir ‘güvenli bölgeye’ razı geliyor gibi göründüğüne değinilen yazıda, ancak Türkiye’nin birçok kez, birçok DSG militanının kaldığı ve karşıtı duyguların güçlü olduğu kentleri de dâhil eden daha geniş bir bölge istediğini açıkladığı kaydedildi.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.