Terör yuvası Yunanistan

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Ocak 2017 | 1 Cemaziyelevvel 1438 Pazar 14:19

FETÖ’cü askerleri iade etmeyen ’ın, son 10 yıl içinde Türkiye’nin istediği farklı örgütlerden 50 örgüt üyesini de himaye ettiği ortaya çıktı.

 

 

Komşunun vermediği örgüt üyeleri arasında, kardeşine Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi talimatını veren Mehmet Yayla gibi birçok kanlı eyleme imza atan örgüt üyeleri de var.
FETÖ’cü darbecileri vermeyen Yunanistan’ın son 10 yıllık iade karnesi, bu ülkenin Türkiye aleyhine faaliyet gösteren her kesimden örgüt üyesine kalkan olduğunu gözler önüne serdi. Yunanistan, aralarında Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi talimatını verenin de yer aldığı 50 örgüt üyesi için yapılan iade taleplerini reddetti.

 

 

Yunanistan başta DHKP/C olmak üzere örgüt üyelerini himaye eden bir politika izledi. Bu durumun en somut göstergesi, DHKP/C’nin uzun yıllar kullandığı Lavrion kampları oldu. Örgüt bu kamplarda militanlarına eğitim verirken konu 2013’te Başbakan olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Antonios Samaras görüşmesinde masaya yatırıldı. Türkiye’nin kararlı tutumunu gören Samaras zaten deşifre olmuş olan Lavrion kamplarının kapatılması talimatını verdi. Ancak bu kamplarda eğitim gören örgüt üyeleri farklı eylemlerde ortaya çıktı ve bunların Yunanistan’dan geldikleri belirlendi.

 

 

Adalet Bakanlığı verilerine göre Türkiye, son 10 yıl içinde 50 örgüt üyesinin iadesini istedi ama Yunanistan tüm talepleri reddetti. Türkiye’nin istediği başta DHKP/C olmak üzere farklı örgütlerden bu örgüt üyelerinin örgütlere göre dağılımı şöyle: 6 DEV-SOL, 24 DHKP-C, 8 FETÖ, 1 , 1MLKP, bir , bir THKP-C, 5 TKP-ML ve 3 diğer örgütler. Yunanistan iade taleplerini reddederken şimdi FETÖ’cü askerlerde olduğu gibi o örgüt üyelerine arka çıkmayı yeğledi.

 

 

İşte o isimlerden bazıları ve gerçekleştirdikleri eylemler:

ECEVİT ŞANLI: ABD’nin ’daki Büyükeelçiliği’ne 2013’te düzenleyen Ecevit Şanlı, Türkiye’nin uzun yıllar kapatılmasını ve burada bulunan örgüt üyelerinin iade edilmesini istediği Lavrion kamplarından Ankara’ya geldi.

 

 

KADİR KAYA: 2000 yılındaki cezaevleri ayaklanmalarının organizatörlerindendi.
Sürekli hastalığı gerekçesiyle olduktan sonra Yunanistan’a kaçtı. Yunanistan’da örgütün militanlarının eğitimlerini düzenledi. Yunanistan ısrarlara rağmen örgüt üyesi Yayla’yı iade etmedi.

 

 

HÜSEYİN FEVZİ TEKİN: DHKP/C’li örgüt üyesi Türkiye’de aranırken Atina’da bir hücre evinde Özdemir Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol ile birlikte yakalandı. Yunanistan iade taleplerini reddetti.

 

 

NEVZAT KALAYCI: Uzun yıllar DHKP/C’nin Ege sorumlusu olarak faaliyet gösterdikten sonra Yunanistan’a kaçtı. Hakkında İnterpol kırmızı bülten çıkardı ama Yunanistan Türkiye’nin iade taleplerini hep reddetti.

 

 

Sınırdışı edildi

MEHMET YAYLA VE HASAN BİBER: İki örgüt üyesi, 2013’te Adalet Bakanlığı’na bombalı saldırıda bulundu ve AK Parti Genel Merkezi’ne lav silahı ile düzenledi. Yayla ve Biber, ardından Hatay ve üzerinden Yunanistan’a kaçarken Sakız adası yakınlarında silah yüklü botla ele geçirildiler. Mehmet Yayla daha sonra İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinde sahneye çıktı. Yayla’nın, Savcı Kiraz’ı katleden Safak Yayla’ya talimatı veren isim olduğu belirlendi. Yunanistan buna rağmen Yayla’yı iade etmedi. Örgüt üyesi Yayla’nın diğer kardeşi Bulut Yayla da ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne DHKP/C saldırısı döneminde Yunanistan’a geçmeye çalışırken yakalandı. Yunanistan, ABD’nin girişimleriyle Bulut Yayla’yı sınır dışı etmek zorunda kaldı.

İlgilinizi Çekebilir:  Avusturya’dan Almanya’ya şok suçlama!

 

 

İSMAİL ALKOL: Özdemir Sabancı suikastı sanığı Alkol, Yunanistan’ın başkenti Atina’da mühimmat da bulunan bir hücre evinde yakalanmasına rağmen Yunanistan bu örgüt üyesi ile ilgili iade talebini reddetti. Alkol, Cengiz Bayır takma adıyla Yunanistan’da yaşamaya devam etti.

 

 

HASAN KOŞAR: Türkiye’de uzun süre terör eylemlerine katıldıktan sonra Yunanistan’a kaçtı. Hatta bu ülkenin Pire kentindeki Türk Başkonsolosluğu’na molotof kokteyli attı. Yunanistan iade etmedi ve bıraktı.

 

 

“Karar tam bir hayal kırıklığı”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Yunanistan’ın darbeci askerleri iade etmeme kararını eleştirirken, “Yunanistan’daki yüksek mahkemenin verdiği karar tam bir hayal kırıklığıdır. Yargı kararı değildir, bu karar siyasi bir karardır. Yunanistan’dan acilen beklediğimiz, bu yanlış ve haksız kararın bir an önce düzeltilmesi ve bu 8 kişinin behemehal Türkiye’ye iade edilmesidir” diye konuştu.

 

 

İstanbul Tersanesi’nde düzenlenen denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar’ın (A-582) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim töreninde konuşan Bakan Işık, girişimi sonrası kaçan FETÖ’cü 8 darbeci askeri Türkiye’ye iade etmeyen Yunanistan’ın kararını eleştirdi. Bakan Işık, “Bunlardan 8 tanesi Yunanistan’a kaçtı. Bizim, komşumuz Yunanistan’dan en tabii beklentimiz nedir? Bunların bir an önce Türkiye’ye iadeleri. Maalesef aylar süren yargılamanın sonunda Yunanistan’daki yüksek mahkemenin kararı tam bir hayal kırıklığıdır” dedi.

 

 

Hukuk devletinde terör himaye edilmez

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbeci askerleri iade etmeyen Yunanistan’a sert tepki gösterirken, “Örgüt üyelerini, katilleri, darbecileri, hainleri, suçluları himaye etmeyi, başbakan dahil kimse, hukuk devleti, yargı bağımsızlığıyla izah edemez. Çünkü gerçek bir hukuk devletinde gerçekte bağımsız yargı, Örgüt üyelerini, katilleri, darbecileri, hainleri ve suçluları himaye etmez” dedi.

 

 

Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi üzerinden 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kaçan FETÖ’cü hain 8 darbeci askeri Türkiye’ye iade etmeyen Yunanistan’a tepki gösterdi. Bakan Bozdağ’ın paylaşımları şöyle:

 

“Örgüt üyelerini, katilleri, darbecileri, hainleri, suçluları himaye etmeyi, başbakan dahil kimse, hukuk devleti, yargı bağımsızlığıyla izah edemez.
Çünkü gerçek bir hukuk devletinde gerçekte bağımsız yargı, Örgüt üyelerini, katilleri, darbecileri, hainleri ve suçluları himaye etmez. Aksine bunları adil yargılar ve bunlara hak ettikleri cezayı verir veya bunların cezalandırılmalarının yolunu açar. Yunan yargısı, hukuk devletlerindeki bağımsız yargının aksine, bunların hak ettikleri cezayı almalarının önünü kapatmıştır.”

 

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın