Tel Rıfat’a yerinde gözlem formülü!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Nisan 2018 | 23 Recep 1439 Pazartesi 17:38

Türkiye, Afrin’den sonra sahasında iki noktaya yoğunlaştı. Tel Rıfat için ‘Bölgede YPG kalmadı’ diyen ile temas halinde olan , bu durumu yerinde gözlemlemek istiyor. İdlib’e 9’uncu üssün kurulmasıyla da bölgedeki TSK varlığı güç kazanıyor.

Suriye’de hem örgütlerden temizleme hem de çatışmasızlık bölgeleri oluşturma stratejisiyle askeri ve diplomatik adımlar atan Türkiye, bu süreçte bölgedeki varlığını güçlendirdi. Tel Rıfat bölgesinde Rusya ile Türkiye arasındaki devam ederken ilçenin kontrol altına alınması için sahadaki birliklerinin hazır olduğu öğrenildi.

Yeri̇nde i̇nceleme

, rejimle çatışma yaşanmaması için Rusya ile müzakerenin sürdüğünü belirtti. Ankara’daki üçlü liderler zirvesinden sonra Rusya’nın, Tel Rıfat bölgesinden terör örgütü YPG/PKK’nın tümüyle çıktığı bilgisini paylaştığını ifade eden , Türkiye’nin yerinde inceleme yapmak isteğinin iletildiğini dile getirdi. Tel Rıfat bölgesinde ortak bir çözüm arayışının devam edeceğini ifade eden kaynaklar, Astana sürecine zarar vermemek adına dikkatli edildiğini vurguladı. Rejimin Afrin ve Tel Rıfat bölgesinde YPG/PKK’yı açıkca desteklediğini belirten kaynaklar, bu konuda Şam’ın bilgilerine itibar edilmediğinin de altını çizdi.

Ankara, reji̇mi̇n saldırılarını durdurmak i̇çi̇n baskı uyguluyor

Ankara bir yandan da rejimin muhaliflere yönelik saldırılarını durdurmak için diplomatik yollarla Moskova ve rejime baskı uygulanması için görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye, İdlib’de de çevreleme hamlesi yaparak rejime karşı en caydırıcı güç olarak bölgedeki varlığını etkin hale getiriyor. Geçen hafta Rusya ve İran liderler zirvesine saatler kala İdlib’de gözlem noktalarından 8’ncisi olan 12 No’lu gözetim noktasını Türkmen Dağı’na yakın Zeytinlik bölgesine kuran TSK, önceki gün de Morik bölgesine üs kurulduğunu duyurdu. Rejimin saldırı planlarını önlemeye dönük bu hamle aynı zamanda Türkiye’nin bölgeye tamamıyla yerleşmesine imkan veriyor. Kaynaklar, gözlem noktalarıyla İdlib çevrelenerek, rejimin Şam ve Halep’te yaptığı yıkıcı saldırılarının bu bölgede gerçekleşmesinin engelleneceğini bildirdi.

Strateji̇k üstlenme göç dalgasına önlem

TSK’nın İdlib’de stratejik bir nokta olan Türkmen Dağı’nda üslenmesi bölgedeki yaklaşık 2.5 milyon Suriyelinin yerinden edilmemesi için de önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. TSK’nın İdlib’de konuşlandığı bölgeler Afrin öncesi kuzey hattıyken, rejimin çatışmasızlık bölgelerine gerçekleştirdiği hamleler sonrası doğuya yöneldi. Tel Rıfat harekatı için Anadan Üssü’nü kuran TSK, rejimin bu bölgeden Afrin’e yönelik hamlelerini kesti. Türkiye’nin İdlib’deki askeri varlığının güçlenmesinin, açısından en caydırıcı durum olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın