Teknolojik bidat :”akıllı mezar taşı”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Şubat 2017 | 19 Cemaziyelevvel 1438 Perşembe 13:00

Kur’an okuyup sulama yapan projesi … Japonlar değil biz yaptık. İşte yeni boyutuyla yeni teknoloji: “Ölülerinizi rahatlatmanın yolu.”

’te düzenlenen ‘Maker Fair Bilim Fuarı’na Şanlıurfa’dan katılan öğrencilerin hazırladığı uzaktan erişimle dua ve Kuran okunmasını sağlayarak sulama yapan ‘Modern mezar taşı’ projesi ilgi gördü.

Gaziantep’teki Özel Deva Okulları’nda düzenlenen ‘Maker Fair Bilim Fuarı’na farklı kentlerden 53 okulun öğrencisi, 100 ile katıldı. Fuarda, özellikle engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için yapılan projeler de yer aldı.

Akıllı mezar taşı

Fuara Şanlıurfa’dan katılan 9’uncu sınıf öğrencisi Erdem Akaş’ın modern mezar taşı projesi, ilgi gördü. Akaş projesiyle mezar ziyareti yapamayanların veya başka bir şehirde yaşayan insanların mezarlara uzaktan erişerek dua okunmasını ve mezarı sulamasını sağlıyor. Güneş enerjisi paneli, power bank ve akıllı tabletten oluşan proje ile insanlar uzaktan eriştiği tablet bilgisayar aracılığıyla sevdiklerinin mezarlarında dua okunmasını, Kuran’dan sureler okunmasını ve ihtiyaç halinde sulanmasını sağlıyor. Akaş, proje kapsamında ayrıca mezar çevresine kameralar yerleşebileceğini ve bu şekilde ziyaret edilebileceğini de söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  FHKC Filistin ulusal konseyi toplantısına katılmayacağını açıkladı.

Fuarı ziyaret Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’de ziyaret etti.

Deva Okulları Kurucu Başkanı Beyhan Tahmazoğlu ise, fuarın yararlı olacağını düşündüğünü ifade ederek, “Şu anda ülkemizin çeşitli illerinden 53 katılımcı okul var. Bunların 6’sı üniversite, ilkokul, anaokulu, liselerden katılanlar var. Teknolojiyi kullanarak yaptıkları kendi projelerini, kendi hayallerini gerçeğe dönüştürmek adına bilgi alışverişi, fikir alışverişi için bu projeyi geliştirdik inşallah çok da olumlu olacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil