Tarihi ‘Brexit’ oylaması ertelenebilir!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Aralık 2018 | 3 Rebiülahir 1440 Pazartesi 18:58

, Brexit Anlaşması’nı tekrar müzakere etmeyeceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü, “Bizim masada hali hazırda bir anlaşmamız” var derken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude da “Müzakerede bulunmayacağız” açıklamasında bulundu.

İngiliz medyası ise, kabineye yakın kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Salı günü yapılması planlanan Brexit oylamasının tarafından erteleneceğini yazdı. Theresa May hükümetinin ile yaptığı anlaşmanın parlamentodan onay alamayacağı yönündeki tahminler son günlerde güç kazanmıştı. May hükümeti olası bir yenilginin önüne geçmek için oylamayı ertelemeyi planlıyor.

İngiliz parlamentosunda, May’in Brexit anlaşmasının yeniden müzakere edilmesini isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Ancak AB’den son yapılan ile bu kapanmış gibi görünüyor. Eğer May’in anlaşması parlamentoda onaylanmaz ve yeniden müzakere yolu açılmaz ise Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasında ‘anlaşmasız ayrılık’ seçeneği gündeme gelecek.

Konuyla ilgili olarak Theresa May’in bu ‘AB’den ayrılmak’ başlıklı bir konuşma yapacağı belirtildi. May’in burada parlamentodaki oylamanın yarın gerçekleşmeyeceğini açıklaması bekleniyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.