Taliban’la barış görüşmelerini yürütecek heyet belli oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Nisan 2019 | 12 Şaban 1440 Çarşamba 17:20

Afganistan , ile ’da barış görüşmelerini yürütecek 250 kişilik heyet listesini duyurdu.

 

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Harun Çahansuri, basına yaptığı açıklamada, liste belirlenirken her kesimden temsilcinin katılımının esas alındığını söyledi.

Çahansuri, söz konusu heyetin hem devlet ve hem de halkı temsil ederek Taliban ile görüşeceğinin altını çizdi.

Aralarında , milletvekili, siyasi parti, , barış şurası ve toplum kuruluşu temsilcileri ile gençler ve din alimlerinin de bulunduğu 250 kişilik heyetin 52’si kadınlardan oluşuyor.

Öte yandan Taliban’dan yapılan açıklamada, belirlenen heyetin, Afgan hükümetini temsil etmeyeceği ve heyetle bireysel yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, listeye tepki gösterilerek Katar’da yapılacak görüşmenin “bir düğün veya ziyafet organizasyonu olmadığı, aksine önceden planlanmış bir olduğu” belirtildi.

Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak görüşmenin 19-21 Nisan’da gerçekleşmesi planlanıyor.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki için büyük unsuru olan Taliban örgütü, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz sonuca ulaşılamadı.

Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai döneminde Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki temasların, Katar’ın başkenti Doha’da, Haziran 2013’te yapılması planlanıyordu ancak Taliban’ın ofise “Afganistan İslam Emirliği” tabelası ve bayrağını asması üzerine Afgan hükümeti müzakerelerden vazgeçmişti. Ofis bir ay sonra kapanmış ve barış müzakereleri askıya alınmıştı.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.