Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Taliban’ın tanımadığı Kabil yönetimi barış görüşmelerine katılmak istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Kasım 2019 | 8 Rebiülevvel 1441 Salı 10:59

Afganistan Bakanlığı sözcüsü Hivad, “Afganistan hükümeti ABD- arasında yeniden başlaması beklenen barış görüşmelerine katılmak ve önemli rol almak istiyor” dedi.

Afganistan hükümeti, ABDTaliban arasında yeniden başlayacağı öngörülen barış görüşmelerine katılmak istiyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gıran Hivad, basına yaptığı açıklamada, ABD-Taliban arasında daha önce yapılan barış görüşmelerine Afganistan hükümetinden temsilci davet edilmediği için bu çabaların sonuçsuz kaldığını söyledi.

”ABD-Taliban arasındaki barış görüşmelerine Afganistan hükümeti de katılsaydı böyle bir sorun yaşanmazdı.” diyen Hivad, Afganistan’ın bu görüşmelerden uzak tutulduğunu belirtti.

Hivad, ”Afganistan hükümeti ABD-Taliban arasında yeniden başlaması beklenen barış görüşmelerine katılmak ve önemli rol almak istiyor.” ifadesini kullandı.

– Trump müzakereleri durdurmuştu

ABD Başkanı , ABD ile Taliban arasında Aralık 2018’den bu yana devam eden barış müzakerelerini, 5 Eylül’de Afganistan’daki ABD askerlerine düzenlenen Taliban’ın üstlendiği bombalı saldırı üzerine iptal etmişti.
Görüşmelerin askıya alınmasından sonra Taliban bu kez de barış görüşmelerini sürdürmek için çözüm yolunu ’da aramış ve Moskova’ya göndermişti.

süreci

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük unsuru olan Taliban, hala ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.
Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz bir sonuca ulaşılamadı.
Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai döneminde Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki temasların, ’ın başkenti ’da, Haziran 2013’te yapılması planlanıyordu ancak Taliban’ın ofise “Afganistan İslam Emirliği” tablosunu ve bayrağını asması üzerine hükümeti müzakerelerden vazgeçmişti. Ofis bir aydan kısa süre sonra kapanmış ve böylece barış müzakereleri askıya alınmıştı.

Kaynak: AA

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.