Taliban’dan resmi açıklama: “Kandahar saldırısı bize ait değil!”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ocak 2017 | 20 Rebiülahir 1438 Çarşamba 04:36

Sözcüsü Kârî Muhammed Yusuf Ahmedî 10 Ocak 2017 Salı günü Kandahar’da valilik misafirhanesine düzenlenen ve Birleşik Arap Emirlikleri Diplomatlarının hedef alındığı bombalı saldırıyı “ İslam Emirliği’nin  yapmadığını” ve üstlenmediklerini yazılı bir bildiri ile açıkladı:

“Taliban İslam Emirliği, 10,01,2017 de gerçekleştirilen Kandahar saldırılarından hemen sonra bu saldırılarla ilişkisi olmadığını duyurmuştu.

Ancak yönetimi, iç çekişmeleri  ve sorunlarını örtmek amacıyla bu saldırıyı Taliban’a yıkmak istedi.

Bize bu iftirayı atmalarının bir çok  sebebi vardır. Bunlardan birincisi, bu olayın arakasında olan gizli elleri kamufle etmek, ikincisi ise bu şekilde Taliban hakkında olumsuz yaygaralar çıkarmaktır.

Bu yaygaraların diğer bir sebebi ise, söz konusu saldırıda Birleşik Arap emirlikleri () devleti vatandaşları öldüğü için Taliban ile arasında düşmanlık meydana getirmeye çalışmaktır.

 

Biz Taliban İslam Emirliği mücahidleri olarak, söz konusu gününde Kabil ve Helmand vilayetlerinde, düşman kukla hükümet güçlerini hedef aldık ve bunu ilan ettik.

Ancak Kandahar saldırısını reddettiğimizi duyurmamıza rağmen, olay bizimle başdaştırılmaya çalışıldı.

Taliban yönetimi ile BAE yönetiminin daha önce iyi ilişkileri vardı. Bu ilişkilerinin şuanda aynı şekilde devam etmesini temenni ediyoruz.

BAE devleti görevlilerinin, ’a yardım amaçlı gelmeleri  onları hedefimiz haline getirmeyecektir. Aynı şekilde Taliban yönetimi, Afgan  halkına yardım amacıyla ülkeye gelen kurum veya şahıslara saldırı yapılmasını doğru bulmamaktadır.

Afgan hükümeti kendi içerisinde  Kandahar’da yönetim paylaşması ve parasal anlaşmazlıklar gibi birçok sorun yaşıyor.

Bu üstü kapalı saldırının Kandahar Valiliği içerisinde olması da yaşanan bu çekişmelerin sonucudur.

Aksi takdirde patlayıcı maddelerinin patlamanı gerçekleştiği yere kadar ulaşabilmesi imkansızdır.

Diğer bir dikkat çekici nokta ise, eğer ki: Taliban mücahidleri bu olayı gerçekleştirecek olsa,  onlar için en büyük hedef olan Kandahar Emniyet Müdürü orada bulunduğu sırada gerçekleştirirdi. Emniyet müdürünün saldırıdan 3 dakika önce mekandan çıkmış olması kendi başına sorulması gereken bir sorudur. 

14/01/2017
Kârî Muhammed Yusuf Ahmedî – Taliban Sözcüsü

 

İlgilinizi Çekebilir:  Atiyyetullah El Libi: El Kaide ismi ile öne çıkmanın tehlikelerine dair

Kandahar Emniyet Müdürü General Abdul Razzak Açakzey’in yaptığı açıklamaya göre misafirhanedeki koltukların altına yerleştirilen bombanın patlamasıyla diplomatların da aralarında bulunduğu 11 kişi ölmüş, Kandahar Valisi Humayun Azizi ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Kabil Büyükelçisi Cuma Muhammed Abdullah el-Kabi’nin de aralarında bulunduğu 15 kişinin yaralanmıştı.

Kandahar Eyaleti Dış İlişkiler Başkanı Ahmed Said, ’de görevli Afgan diplomat Yama Kureyşi, Afganistan Meclisi milletvekili Baz Muhammed Cuzcani ve BAE diplomatlarından “Şamil Ahmed Merzui, Muhammed Ali Besteki, Abdulhamid Sultan El-Hamidi, Abdullah Muhammed El-Ka’bi, Ahmed Abdurrrahman Et-Tuneyci” hayatlarını kaybederken, Kandahar Belediye Başkanı Humayun Azizi, BAE’nin Kabil Büyükelçisi Cuma Muhammed Abdullah el-Ka’bi de yaralanmıştı.

 

Aynı gün Afgan Polislerini taşıyan minibüse yüklü araçla yapılan saldırı olayını “Zabiullah Mücahid” kısa bir mesajla üstlenmiş, ancak diplomatların hedef alındığı saldırı akabinde hemen yapılarak reddedilmişti.

Fetih Medya – Özel Haber

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın