Taliban’dan Kabil’de İngiliz güvenlik şirketine bombalı saldırı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Kasım 2018 | 20 Rebiülevvel 1440 Çarşamba 22:05

'ın başkenti 'de gerçekleştirilen saldırıyı üstlendi.

Bugün akşam saatlerinde Afganistan'ın başkenti Kabil'in doğusundaki 9'uncu Polis Bölgesi'nde bir meydana geldi.

Kabil'deki uluslararası havaalanının ve yabancı askerlere sahipliği yapan birçok merkezin de bulunduğu bölgede patlamanın ardından sesleri duyuldu.

Saldırının gerçekleştiği bölgenin yaklaşık olarak konumu:

Yerel kaynaklar olay yerine ambulansların ve askeri ekiplerin sevk edildiğini ve saldırıda yaralananların olduğunu belirtti.

Kabil güvenlik kaynakları saldırıda, bölgede Kabil güçlerini de eğiten bir İngiliz özel güvenlik şirketinin hedef alındığını belirtti. Söz konusu güvenlik ve paralı asker şirketi G4S de saldırıyı doğruladı.

Kabil hükümeti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırıda 10 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Taliban saldırıyı üstlendi

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından ağları üzerinden yapılan açıklamada saldırının sorumluluğu üstlenildi.

Mücahid'in açıklamasına göre, yüklü aracı kullanan Taliban savaşçısı, merkezin kapısında aracı infilak ettirerek, diğer Taliban savaşçılarının içeri girmesini sağladı.

Açıklamada, Taliban savaşçılarının halen çatışmayı sürdürdüğünü, bomba yüklü aracı kullanan Taliban savaşçısı dışında diğer tüm savaşçıların halen canlı olduğu öne sürüldü.

Taliban sözcüsünün açıklamasına göre, saldırının düzenlendiği merkezin içerisinde, ülkedeki yabancı güçlerden önemli isimler bulunuyor.

Açıklamada ayrıca, saldırının ülkede özellikle Hilmend ve Kandahar'da sivilleri hedef alan saldırılarına cevap olarak gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kaynak: Mepa News

Link

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın