Taliban’dan Alman konsolosluğuna bombalı araç saldırısı: 4 ölü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Kasım 2016 | 11 Safer 1438 Cuma 20:22

’ın Mezar-ı Şerif kentindeki Alman konsolosluğuna akşam saatlerinde yüklü bir araçla gerçekleştirildi.  hükümeti yetkilileri saldırının ardından iki savaşçısının konsolosluk binasına girdiğini aktardı. Çıkan çatışmada bir savaşçının öldürüldüğü, bir saldırganın da içeride olabileceğinin tahmin edildiği kaydedildi. Saldırıda 4 kişinin öldüğü ve 120 kişinin yaralandığı açıklanırken, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Saldırının etkisiyle konsolosluk dış duvarı çöktü, bölgedeki onlarca araç da kullanılamaz hale geldi. Çok sayıda ev ve iş yerinin de camları kırıldı.

Saldırıyı üstlenen Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit ise saldırıyı Afganistan’ın kuzeyindeki vilayetinde düzenlenen hava saldırılarına misilleme olarak düzenlediklerini duyurdu. Mücahit, “Savaşçılarımızı Alman konsolosluğunu yerle bir etmek ve o binada gördükleri herkesi öldürmeleri için gönderdik” açıklamasında bulundu.

İlgilinizi Çekebilir:  'İkinci adam'dan ses kaydı: DAEŞ bundan sonra ne yapacak?

Kunduz’da yaklaşık bir hafta önce birlikleri tarafından Taliban’a yönelik düzenlenen hava saldırısında çoğu çocuk 30’dan fazla sivil yaşamını yitirmişti.

Alman Konsolosluğunun bulunduğu bölgeye, kent yakınlarındaki NATO üssünden askeri birlikler gönderildiği belirtildi.

NATO’nun Afganistan misyonunda yer alan , ülkenin kuzeyindeki operasyonların liderliğini yapıyor. Mezar-ı Şerif kentini kırsalındaki üste 850 Alman askeri bulunuyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın