Taliban’dan Afganistan’ın Hilmend ilinde ABD askeri üssüne saldırı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Mart 2019 | 24 Cemaziyelahir 1440 Cuma 14:39

, ’ın güneyindeki Hilmend ilinde askeri üssü alan bir saldırı gerçekleştirdi.

Taliban, Afganistan’ın güneyindeki Hilmend ilinde askeri üssü hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi.

Hilmend ilinde yer alan ve Camp Bastion olarak da anılan Şorab askeri üssü Taliban tarafından kapsamlı bir hedef alındı.

Dün gece saatlerinde başlayan saldırının halen devam ettiği ve ABD güçlerinin de saldırıda kayıp verdiği ifade ediliyor. Yerel kaynaklar da çatışmaların devam ettiğini ve üsten dumanların yükseldiğini aktarıyor.

Saldırıda 10’dan fazla Taliban mensubunun yer aldığı tahmin ediliyor.

Taliban tarafından saldırıya ilişkin bazı açıklamalar yapıldı. , saldırının bölgede sivilleri hedef alan saldırılara karşılık olarak düzenlendiğini belirterek bazı ayrıntılar paylaştı.

Taliban, saldırıda şu ana kadar 40 ABD askerinin, 30 Kabil askerinin ve 6 savaş pilotunun öldürüldüğünü öne sürdü. Taliban aynı zamanda çok sayıda askeri aracın ve bazı hava araçlarının da tahrip edildiğini belirtti.

215’inci Meyvend Birlikleri’ne de ev sahipliği yapıyor. Yerel kaynaklar, saldırıda birliklerin kumandanının da dört korumasıyla birlikte öldürüldüğünü etti.

Yerel kaynaklar, saldırıda en az 2 saldırısı gerçekleştirildiğini, bunlardan birinin yemekhanede meydana geldiğini aktardı.

Aynı üsse 2012 yılında Taliban tarafından gerçekleştirilen bir başka saldırıda en az 9 hava aracı tahrip olmuş, üsteki güçler önemli kayıp vermişti.

Kaynak: Mepa News

Linkm

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.