Taliban: Trump ABD’nin Savaş Yanlısı Yüzünü Açığa Vurdu -Tam Metin-

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Şubat 2018 | 5 Cemaziyelahir 1439 Çarşamba 07:42

İslam Emirliği ’nin resmi sayfasında bugün yayınlanan bir makalede Donald başkanlığındaki Birleşik Devletlerinin siyasetleri değerlendirildi.

‘Trump ABD’nin Savaş Yanlısı Yüzünü Açığa Vurdu’ başlıklı açıklamanın tam metinini ilginize sunuyoruz:

“ABD Başkanı Donald Trump, Ocak 2018’de Konseyi daimi üyelerinin temsilcilerine yaptığı açıklamada, Afganistan’da uzlaşma ve barış olasılığını bir sonraki düşünce olarak gördüğünü ve Taliban’ı savaş yoluyla bastırmak için her türlü aracı kullanacağını söyledi.

Kukla rejiminin başkanlık sözcüsü Hüseyin Şah Mortazavi de, savaşa hazır Trump bildirisini memnuniyetle karşıladı ve barış sürecinin uygulanabilir bir seçenek olmadığını ve Taliban’a karşı sürmekte olan savaşın onları barışa zorlamanın tek yolunun olduğunu ilan etti. tarafından Afganistan’daki Taliban’a karşı uygulanan yeni Amerikan politikası olarak nitelendirilen Trump’ın ifadesine daha derin bir bakış ile açıkça itiraf ettiği aldatıcı savaş stratejilerini açıklıyor.

Afganistan’daki Taliban İslami Hareketinin ayaklanışından İslam Emirliği’nin yönetimine ve ardından cihat döneminin on yedi yılına kadar İslam Emirliği her zaman Amerikalıları-dünyanın geri kalanını ve komşu ülkeleri de olduğu gibi- savaşın kendilerine dayatıldığına ve aslında kendilerinin dünyanın diğer ülkelerine zarar verme niyetinde olmadıklarına ikna etmeye çalıştı.

Ancak Amerika, ilk günden itibaren Taliban’a karşı açık bir nefret ve düşmanlığı seçti. Bu düşmanlığın ilk yöntemi propaganda savaşı, siyasi baskı ve ekonomik yaptırımlardı ve sonuç olarak cruise füze saldırılarına ve ardından askeri işgale yol açtı. Bu aşamada, İslam Emirliği cihadı ülkenin kurtuluşunun ilahi yükümlülüğü ve tek garantörü olarak kabul etti ve ölümcül savaşı derhal sona erdirmek için görüşmeler ve bölgedeki barışı koruma kararı verme imkânı üzerinde durdu.

Ancak diğer taraftan Amerikalılar, barış sloganlarını salt propaganda olarak kullandılar ve bu konuyu hiçbir zaman pratik biçimde ciddiye almadılar ve barışa yol açan verimli görüşmeler için gerçek düşünce yapmadılar.

Amerikalılar son on yedi yıldır Afganistan’daki yabancı birliklerin sayısını artırarak, uçak ve silahları ülkemize getirerek, büyük askeri üsler kurarak, on binlerce paralı asker yetiştirerek ve milyarlarca harcama yaparak sadece savaş stratejisi izledi.

ABD pratik olarak savaşı ilerletirken, barış propagandası yapıyor ve Mücahidleri barışa karşı ve barışçıl bir kararı kabul etmedikleri için suçluyorlardı. Bu durumda, Amerika yüzünü Afgan halkından gizlemeye çalıştı ve Mücahidlerin anarşist bir grup olduğunu vurgulamaya çalıştı.

Fakat şimdi ABD başkanı Afgan meselesinin barışçıl yollarla çözülemeyeceğini açıkça ilan etti; bu da istikrarsızlığın ve savaşın gerçek kaynağının Amerika ve onun eğitilmiş kuklaları olduğunu açıkça ortaya koydu.

Trump, Afganistan’da barış ve müzakere imkanını reddetmek suretiyle Amerika’nın gerçek düşmanca yüzünü ortaya çıkardı ve durumumuz, halkımızın devam eden savaştan, katledilmesinden ve sefaletinden kimin sorumlu olduğunun anlaşıldığı milletimiz için artık bir sır değil.

Barışçıl bir yaşama susamış milletimiz, işgalcilerin savaş politikasına karşı seslerini yükseltmelidir. Savaş taraftarları cezalandırılmalı ve sürülmeli, böylece milletimiz barış içinde nefes alıp huzursuzluk ve kaostan kurtulabilir.”

 


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın