Taliban polis merkezini darmaduman etti: 200 ölü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Haziran 2017 | 24 Ramazan 1438 Pazartesi 05:00

Paktiya vilayeti merkezinde polis komutanlığına düzenlediği saldırıda yaklaşık 200 polisin öldürüldüğünü açıkladı. Yapılan saldırıda komutanlığın yerle bir olduğu, çevre binalarda da büyük hasarın oluştuğu belirtiliyor.

Taliban İslam Emirliği sözcüsü  imzalı yazıda Pazar akşam 21:00 sularına  kadar süren çatışmanın detaylarına da yer veriliyor. 5 Kişilik grubun gerçekleştirmiş olduğu bu büyük önce patlayıcı yüklü kamyonun Polis merkezi duvarı önünde patlatılarak yol açmasıyla başlıyor. Buradan içeri sızan diğer 4 kişilik grup Akşam saatlerine kadar sürecek çatışmanın başlangıcına imza atıyor.

Zabihullah imzalı açıklamada özel eğitimli bu savaşçıların  isimlerine de yer veriliyor: Molla Ahmed Helmandi (Saldırıda kamyonu kullanıp feda eylemini gerçekleştiren ve geride kalan savaşçılara yol açan savaşçı.)
Molla Sufi Muhammed Verdak,
Hafız Muhibbullah Zabili,
Molla Hafazullah Paktikavi
Molla Zulfikar Lukri
Açıklamanın devamında içeride yürütülen savaşın detay ve planı, bloklara yerleştirilen bombalar, sokulan ikinci arabadan, düşmanı dışarı çekmeye kadar en ince ayrıntılara yer verilirken bildirinin sonunda Polislere nasihat niteliğinde “’ın yanında yer alanlarının yanında saf tutmamaları ve tevbe etmeleri” isteniyor.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD sınırında yaklaşık 2 bin çocuk ailesinden ayrı düştü

Taliban’ın bu nevi açıklamaları Afgan Polisi ve Afgan askerlerince cevap buluyor. Önceki gün karargahında görev yapan Afgan askeri, askerlerine saldırı düzenlemişti. Geçtiğimiz haftalarda Afgan yerel kaynaklarına göre kendilerine içki kadın ve bulmaları için verip gönderdikleri bir Afgan askeri” tövbekar” olmuş, geri döndüğünde 3 Amerikan askerini öldürmüştü.
Taliban’ın resmi sitesinden Peştuca yapılan açıklamanın metni şu şekilde:Fetih MedyaFetih Medya Fetih MedyaFetih Medya Fetih Medya Fetih MedyaFetih MedyaFetih Medya Fetih Medya

 

Fetih Medya – Özel Haber

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın