Taliban komutanı Muslim Han Pakistan tarafından idam edildi

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Ocak 2017

Muslim Han Taliban’ın Swat vadisinde görev yapan önemli bir komutanı idi. Ağır başlı, çevresine karşı oldukça yumuşak ancak düşmanları tarafından  sert mizacıyla biliniyordu.
62 yaşındaki komutan Muslim Han’ın hayatı oldukça hızlı geçti. 1960’lı yıllarının hızlı solcusu 1990’da Taliban hakimiyeti öncesi İslam’i bir kimlik kazanmış hayatını değiştirmişti. Bir çok operasyonda cesareti ve zekası onu Taliban saflarında ona çıkardı. 2007 yılında Swat vadisi’ne emir olarak atandı. Bulunduğu bölgede şer’i kuralarını harfiyyen uygulanmasını sağladı. Pakistan ordusu ve koalisyon saldırılarına karşı benzersiz bir mücadele verdi.

Fetih Medya

Hapishanede 2009’da çekilen resmi

Düşmanları onun kanlı çatışmalarda geri durmadığı ve başarılı saldırı ve suikastleri organize ettiği vechiyle “Swat Kasabı” olarak lakabı taktılar. 2009’da hapsedilmesine rağmen Mayıs 2015’de 45 İsmaili Şii’nin otobüste öldürülmesi olayı ve Pakistanlı İnsan hakları aktivisti Sabin Mahmud’a suikast olayı ile ilişkilendirilmeye çalışıldı. Pakistan onu  çoğu ordu mensubu 31 kişiyi öldürmek suçuyla  gizli bir kararla hakkında çıkan idamın infazı onadı. Geçtiğimiz hafta Karaçi’de  asılarak idam edildiği  Pakistan Ordusu Sözcüsü General Kamer Cavid Becve’nin resmi açıklamasıyla da doğrulandı.

İlgilinizi Çekebilir:  BM: En çok mülteci Türkiye'de

Peştuca’dan Çeviri : Ali Rıza BAY

Fetih Medya – Özel Haber

 

Anahtar Kelime: DAEŞ, Ordu, Pakistan, saldırı, taliban

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?