Taliban ile Barış Uzlaşma Şurası kuruldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Nisan 2019 | 6 Şaban 1440 Perşembe 11:43

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, siyasiler ve parti liderlerinden oluşan Barış Uzlaşma Şurası heyetinin kurulduğu bildirildi.

Afganistan’ın eski Cumhurbaşkanı Hamid ’nin de aralarında bulunduğu Barış Uzlaşma Şurası heyeti, Cumhurbaşkanı ile görüştü.

Açıklamada, Şura’nın Taliban temsilcileriyle barış görüşmelerini yürüteceği kaydedildi.

TALİBAN’LA GÖRÜŞME TARİHİ BELLİ OLDU

Barış Uzlaşma Şurası’ndan yapılan açıklamada, Şura heyetinin 19-21 Nisan’da ’da Taliban temsilcileriyle görüşeceği belirtildi.

Görüşmede, Afganistan’ın “kırmızı çizgilerinin” ele alınacağı ifade edilen açıklamada, Şura’nın Taliban’a sunacağı kırmızı çizgilerin, Afganistan İslam Cumhuriyeti sisteminin korunması, seçimin yapılması, mevcut anayasanın, haklarının ve basın özgürlüğünün korunmasından ibaret olduğu vurgulandı.

Taliban ise Taliban heyetinin Katar’da, Afganistan hükümetini temsilen kimseyle görüşmeyeceğini ancak siyasilerle bireysel olarak görüşeceğini açıkladı.

TALİBAN ve KABİL YÖNETİMİ ARASINDA BARIŞ GÖRÜŞMELERİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki için büyük tehdit unsuru olan Taliban , halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış kurmasına rağmen henüz sonuca ulaşılamadı.

Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai döneminde Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki temasların, Katar’ın başkenti ’da, Haziran 2013’te yapılması planlanıyordu ancak Taliban’ın ofise “Afganistan İslam Emirliği” tabelası ve bayrağını asması üzerine Afgan müzakerelerden vazgeçmişti. Ofis bir ay sonra kapanmış ve barış müzakereleri askıya alınmıştı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.