Taliban Gazni kent merkezine saldırı başlattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ağustos 2018 | 28 Zilkade 1439 Cuma 10:24

savaşçılarının ’ın güneyindeki Gazni kent merkezine yönelik başlattığı bildirildi.

Afganistan yerel haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ülkenin güney kesiminde yer alan Gazni kenti merkezine yönelik bu erken saatlerde Taliban saldırısı başladı.

Kent merkezine yönelik birkaç koldan başlatılan saldırıda kent merkezinin girişindeki birçok noktanın Taliban’ın kontrolüne geçtiği ifade edildi.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada da saldırı doğrulanırken, birçok askeri noktanın güçlerinden ele geçirildiği ifade edildi.

Gazni kent merkezi konumu:

Öte yandan Taliban sözcüsünün açıklamasında, destekli Kabil hükümetine bağlı güçlere, teslim olmaları için eman verildiği bilgisi de aktarıldı.

Taliban tarafından Kabil hükümeti güçlerine yapılan çağrılarda, teslim olmaları halinde kendilerine zarar verilmeyeceği ifade ediliyor.

kesimi büyük oranda Taliban hakimiyetinde olan Gazni vilayetinde Kabil hükümetinin en fazla etkin olduğu yer kent merkezi.

Taliban son olarak 2015 yılı sonunda Gazni kent merkezine düzenlediği ani bir baskında kent merkezinde bulunan cezaevindeki en az 350 mahkumun bırakılmasını sağlamıştı.

Serbest bırakılan kişiler arasında çok sayıda Taliban savaşçısı da bulunduğu ifade edilmişti.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın