Taliban Amerikanın barış görüşmelerini reddetti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Mart 2017 | 5 Cemaziyelahir 1438 Cumartesi 11:00

İslam Emirliği Hareketi, ’li General Nicholson’ın barış görüşmesi teklifini reddeden bir yayınladı. Taliban’ın resmi sitesinden yayınlanan Zebihullah Mücahid imzası taşıyor.

Afganistan’daki ABD ve Birlikleri Komutanı General John Nicholson, Taliban’ın Valisi Molla Abdusselam Ahund’un ölümünün için bir fırsat olduğunu belirtmişti.

Taliban Resmi Sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada ‘Mücahit Afgan Halkının ve şehadet aşığı Kunduz halkının temsilcisi olan İslam Emirliği General Nicholson’ın ifade ettiği münasebetsiz yoruma cevap vererek der ki siz işgalci olduğunuz için Mücahitlerle konuşma sıfatına haiz değilsiniz; ve siz çok iyi bilirsiniz ki yiğit Afgan halkı, işgalcilerle daima böyle muamele etmiş ve onları zillet içinde ülkelerinden çıkmaya zorlamıştır’ denildi.

ABD’li Generale Afgan tarihine bakmasını öneren Taliban Sözcülüğü, ‘çok daha güçlü İngiliz ve Sovyetler Birliğini cihat ve kılıcın kudretiyle çıkardığını’ hatırlattı.

Taliban ekledi: “Büyük Britanya ve Sovyetler Birliğinin şu dünyada esamesini görebiliyor musunuz?”

‘Müslüman Afgan halkı siz Amerikalıları işgalci İngilizler ve Sovyetler Birliğiyle aynı nazariyeden görüyor’ diyen Taliban sözlerini ‘cihadın bereketi ve Allahın yardımıyla sizi de diğerleri gibi ülkemizden atacağız’ ifadeleriyle sürdürdü.

‘Molla Abdusselam’ın ölümünü bir zayıflama veya teessüf olarak görmüyoruz aksine izzet ve zafer olarak görüyoruz’ diyen Taliban, intikam vurgusu yaptı.

Taliban Sözcülüğü, haklarında sık sık çıkan barış görüşmeleri haberlerini her defasında yalanlayarak bitmeden masaya oturmayacaklarını vurguluyor.

Afganistan İslam Emirliği ABD’li Generale verdiği cevabı şu ifadelerle sonlandırdı: “Eğer bu işgali sonlandırmaz ve yiğit Afgan halkının meşru taleplerini yerine getirmezseniz, o zaman Allahın izniyle bu millet sizi Afganistan’dan çıkaracaktır.”

Kaynak:Asyanın Sesi

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın