Taliban Afganistan’da stratejik ilçeyi ele geçirdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ekim 2018 | 27 Muharrem 1440 Pazar 11:05

Taliban, Afganistan'ın kavşak noktası niteliğindeki bölgede bir ilçeyi ele geçirdi.

Taliban, Afganistan'ın kuzeyini güneyine bağlayan yolların geçiş noktası olan Vardak ilinin Seydabad ilçe merkezini ele geçirdiğini açıkladı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan açıklamaya göre ilçenin yönetim merkezi, merkez üssü ve tüm kontrol noktaları kontrol altına alındı. Buna ek olarak onlarca öldürülürken çok sayıda , mühimmat ve araç ele geçirildi. Yerel kaynaklar da Taliban'ın ilçeyi ele geçirdiğini doğruladı.

Kabil hükümetine yakın kaynakların çoğu bölgede ağır çatışmaların yaşandığını belirtirken, hükümete yakın 1TV News, yetkililerin Taliban'ın ilçeyi ele geçirdiğini doğruladığını açıkladı.

Seyidabad ilçesinin konumu:

Seyidabad ilçesi, Kabil hükümetinin askeri ikmali sağladığı Kabil-Kandahar otoyolu üzerinde bulunuyor ve bu sebeple oldukça büyük bir stratejik öneme sahip. Otoyol ülkenin kuzeyini, güneydeki Kandahar, Hilmend, Gazni, Zabul gibi yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelere bağlıyor.

Taliban ile çatışmaların yaşandığı en sıcak cephe hatlarından biri olan ilçe, diğer bölgelerdeki Kabil hükümeti güçlerine sağlanan ikmalin de ana hattını oluşturuyor.

Kabil hükümeti , ülkenin güneyindeki birçok bölgeye yapacağı ikmal için bu yolu kullanmak zorunda. Bölgede Kabil hükümetine bağlı güçlerin birçoğunun Taliban tarafından altında olduğu bu dönemde, Kabil-Kandahar yolunun oldukça önemli bir noktadan bu şekilde kesilmiş olması ABD destekli güçleri açısından askeri durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirebilir.

Geçmiş dönemde ABD öncülüğündeki yabancı güçlerle Kabil hükümeti unsurlarına ikmali yapan tankerlere bu yol üzerinde oldukça fazla pusu saldırısı düzenlenmişti.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın