Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Taliban açıkladı! ABD ile anlaşmıştık

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Eylül 2019 | 12 Muharrem 1441 Çarşamba 18:43

Taliban’ın Katar’daki siyasi ofis sözcüsü Süheyl Şahin, yönetiminin, Taliban ile barış görüşmelerini durdurmasına tepki göstererek, “ ile barış konusunda anlaşmaya varmıştık, anlaşma metninin imza tarihi de belirlenmişti.” ifadesini kullandı.

Sözcü Şahin, yaptığı açıklamada, Taliban ile barış görüşmelerini durdurduğunu açıklayan ’a tepki gösterdi.

Yaklaşık bir yıldır ABD temsilcileriyle Taliban arasında devam eden barış görüşmelerinin sonuna yaklaştıklarını belirten Şahin, “ABD ile barış konusunda anlaşmaya varmıştık, anlaşma metninin imza tarihi de belirlenmişti, sonuca yaklaşırken Trump’ın açıklaması bizi de şaşırttı.” dedi.

Şahin, ateşkes sağlanmadığını ve saldırıları durdurmayacaklarını vurguladı.

ABD’nin Taliban’a yönelik saldırılarının devam ettiğine dikkati çeken Şahin, Taliban’dan saldırıların durdurulmasını isteyen ABD’nin, kendisinin de saldırılarını durdurması gerektiğini belirtti.

Şahin, Trump’ın, Taliban saldırılarını delil göstererek barış görüşmelerini durdurmasını anlamlı bulmadıklarını aktardı.

ABD’nin saldırılarının devam ettiğini dile getiren Şahin, “ABD, Taliban’a yönelik düzenlemek bahanesiyle sivilleri katlediyor, bizler bu saldırılar karşısında nasıl sessiz kalalım.” ifadesini kullandı.

Şahin, Afganistan’da yıllardır devam eden savaşın tek çözüm yolunun olduğunu belirterek, ABD’nin anlaşmayı istemediği takdirde savaşın devam edeceğinin altını çizdi.

TRUMP’IN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı , bir ABD askerinin de öldüğü Kabil’deki saldırıdan dolayı Taliban’la devam eden barış görüşmelerini 8 Eylül’de durdurduğunu açıklamıştı.

Ayrıca Trump, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve bazı Taliban ile Camp David’de yapılması planlanan gizli görüşmelerin iptal edildiğini belirtmişti.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, 5 Eylül’de, diplomatik misyonların bulunduğu semtin yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 de dahil en az 10 kişinin öldüğü ifade edilmişti.

KAYNAK: AA Yedi Gündem Abone Ol

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.