Talabani adım attı! Irak’ta PKK’nın ofislerine operasyon!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Kasım 2018 | 19 Rebiülevvel 1440 Salı 21:05

Irak merkezi yönetiminin dört yıl önce kurulmasına izin verdiği merkezi Bağdat’ta bulunan ve örgütü ’nın siyasi-propaganda faaliyetlerini sürdüren Tevgeri Azadi derneğinin Süleymaniye’deki faaliyetlerine son verilmesi istendi.

“SÜLEYMANİYE’Yİ TERK EDİN”

Irak Eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin partisi olan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin () önemli isimlerinden Kubat Talabani, dün itibariyle 24 saat içinde PKK’nın uzantısı olan Tevgeri Azadi derneğinin kapatılmasını ve Süleymaniye’yi terk etmesini istedi.

TALABANİ İLK ADIMI ATTI

Tevgeri Azadi derneği, terör örgütünün Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesinde zaman zaman elebaşı Öcalan’ın posterleri ile organize ediyordu. Kürt yönetimi Dohuk ve kentlerinde Irak merkezi yönetiminden resmi izin alınmasına rağmen büro ve temsilcilikler açmasına izin vermemişti. Ancak ile yaşanan siyasi süreç nedeniyle IKYB yönetimi bir süredir terör örgütü PKK mensuplarının Süleymaniye bölgesinde rahat hareket etmesine olanak tanıyordu. Geçen yıl iki yetkilisinin Süleymaniye’de kaçırılması ile başlayan sürecin devamında Türkiye’nin uyguladığı yaptırımlar sonucu IKYB yöneticileri, örgütün Süleymaniye içindeki faaliyetlerini askıya almak üzere ilk adımı atmış oldu.

DİPLOMATİK YAPILIYORDU

Kubat Talabani’nin 24 saat içinde kapatılması emrini verdiği Tevgeri Azadi derneği, terör örgütünün Süleymaniye’deki resmi istihbarat ve diplomatik temsilcilerle görüşmeler yaptığı bir merkeze dönüşmüştü. Bölgedeki yerel asayiş güçlerinden alınan bilgilere göre FETÖ elebaşları ile birçok görüşmenin de Süleymaniye’deki Tevgeri Azadi bürosunda gerçekleştirildiği öğrenildi. FETÖ’nün sözde Irak imamları ile örgütün ’daki temsilcilerinin birçok kez bu büroda bir araya geldiğinin de yerel asayiş tarafından KYB yetkililerine iletildiği kaydedildi.  Haberturk

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın