Tahrir’uş Şam, İdlib mutabakatına uyacak mı?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Eylül 2018 | 17 Muharrem 1440 Perşembe 15:17

’nin uzun uğraşları sonucunda ile yaptığı mutabakatın ardından en çok merak edilen sorulardan biri de Tahrir’uş Şam’ın İdlib Mutabakatına uyup uymayacağı sorusu.

 

Reuters’in ’deki muhalif kaynaklara dayandırdığı habere göre Tahrir’uş Şam’ın da aralarında bulunduğu birçok grubun İdlib mutabakatına uyacağı yönde sinyaller olduğu vurgulandı.

Reuters’in haberi şu şekilde:

Ajansa isminin açıklanmaması şartı ile konuşan üst düzey bir muhalif yetkili, İdlib’in yüzde 60-65’ini elinde tutan Heyet Tahrir’üş Şam’ın üçüncü kişiler aracılığı ile bölgedeki yetkilileri ile temas kurduğunu açıkladı.

Aynı yetkili cihatçı örgütün son birkaç günde, anlaşmaya uyacağı yönünde işaretler vermeye başladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters’a Çarşamba günü yaptığı açıklamada, radikal grupların ‘silahsızlanma bölgesi’nden çekilmeye başladığını açıklamıştı.

Reuters’a konu ile igili Türk yetkililer tarafından bilgilendirildiğini söyleyen muhalif yetkili, “İşler yolunda gidiyor. Tahrir’üş Şam, anlaşmaya uyacağını duyurmadan, gereğini yerine getireceğini sözünü verdi.” dedi.

Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakata göre, radikal muhaliflerin Ekim ortasına kadar bölgeden ayrılmasının sağlanması gerekiyor.

Aynı mutabakata göre, İdlib’in etrafında Suriye ordusu ile silahlı grupları ayıran 15-20 kilometrelik silahsızlandırılmış bir bölge oluşturulacak.

Ajansa konuşan bir başka üst düzey muhalif yetkili de “silahlarını teslim etme zorlaması olmadığı için” Tahrir’üş Şam’ın anlaşmaya uymasını beklediğini söyledi.

Cihatçı örgüt ise henüz ile ilgili duruşunu ortaya koyan bir açıklama yapmış değil.

Türkiye’nin nüfuzu altında olan Kurtuluş Cephesi liderlerinden Abdüs Selam Abdül Razzak da “Anlaşmanın uygulamaya koyulması sırasında hiçbir devrimci grubun sorun çıkaracağını düşünmediğini” söyledi.

Razzak, kendi örgütlerinin tek endişesinin, Suriye ordusunun ve müttefiklerinin anlaşmaya uyup uymacağı olduğunu da açıkladı.

Bu arada ajansa konuşan isyancı içinden farklı , henüz bir çekilme olmadığını savunuyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın