Tahri̇ru’ş Şam sorumlusundan, Zenki̇ hareketi̇ unsurlarına mesaj

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Şubat 2018 | 4 Cemaziyelahir 1439 Salı 21:28

Zenki hareketi, Batı Haleb kırsalına bağlı ve Hey’et’in hakim olduğu bölgelere yönelik geniş çaplı bir operasyon başlattı. esnasında ağır ve hafif, çeşitli kullanan Zenki hareketi, halktan bazılarının yaralanmasına neden oldu.

 

Saldırıların başlamasının ardından  TAHRİRU’Ş ŞAM sorumlusu bu saldırıyı başlatan Zenki unsurlarına yönelik yayınladı.

 

Mesajın içereği ise şu şekilde:

 

ZENKİ’NİN EMNİYET BİRİMİ TARAFINDAN ŞÜPHELİ HAREKETLER VE TAHRİRU’Ş ŞAM SORUMLUSUNDAN, ZENKİ HAREKETİ UNSURLARINA MESAJ

 

4 Cemazil-Ahir / 20 Şubat 2018

 

Batı Haleb kırsalına bağlı bir çok köy ve kasaba, Zenki’nin emniyet biriminin şüpheli hareketlerine ve kontrol noktalarının büyük oranda yayıldığına şahit olmakta. Zenki hareketinin gençleri, hareketin emniyet birimi tarafından uyarılmakta ve hedefin Tahriru’ş Şam olduğu, belirsiz bir savaşa sürüklenmekteler.

 

Hareketin emniyet birimi tarafından sergilenen bu şüpheli hareketleri, Tahriru’ş Şam unsurlarına ve sorumlularına yönelik cinayetler ve suikastler takip etmekte idi. Bunların sonuncusu ise ‘’nin öldürülmesi idi.Hey’et’e bağlı emni sorumlusu Salih Yasin’in belirttiğine göre Hey’et, bu suikastlerin bazılarının Zenki’ye ait emni hücreleri tarafından düzenlndiğini keşf etmiştir.

 

Bu bağlamda İBA, Hey’et sorumlularından Ebu’l Abid Eşida ile görüştü ve kendisi şu açıklamalarda bulundu: “Zenki hareketi sorumlularından ve emnilerinden bazıları mücahidlere düzenleme üzerine çalışıyorlar. Eğer katilleri ve mücrimleri tutuklamaya kalkışırsak, Zenki hareketi, unsurlarını sebebini bile bilmedikleri bir savaş için seferber ediyorlar.”

 

Ebu’l Abid, Zenki hareketi unsurlarına şu mesajı iletti: “Nusayri düşmanına karşı, aynı hendek içerisinde yan yana savaştık. Sorumlularınızın sizleri kandırmalarına izin vermeyin ve sizleri alakanız bile olmadığı, dış güçler tarafından düzülen projeler için kullanmalarına kanmayın. Gelecek günlerde sizlere, sorumlularınızın işledikleri suçları belgeleyen videolar ve göreseller yayınlanacaktır.”

 

Ayrıca, Batı Haleb kırsalına bağlı Zenki hareketinin hakim olduğu köyler ve kasabalar, 3 aydır hareketin seferberliklerine şahit olmaktadır. Öyle ki özgür Haleb kırsalı eğitim müdürü ‘Muhammed Mustafa’yı kaçırmıştı. Sonrasında ise Hey’et Tahriru’ş Şam ve bazı ÖSO grupları, Kuzey Hama kırsalından Güney Haleb kırsalına kadar varan Nusayri ordusu saldırısına karşı direnmekteler iken, Daret İzze mahkemesine yönelik saldırı girişiminde bulunan Zenki hareketi, kadı ‘Ebu Mucahid Mısri’yi öldürmüştü. Ardından iki taraf arasında barış sağlanmıştı. Lakin çatışmalar bugün yeniden alevlendi.

Kaynak: Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın