Tahran’da protesto gösterileri: ‘Suriye’yi bırak, ülkene bak’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 17:17

İran’ın başkenti ’da halk günden güne kötüye giden ekonomik durumu için sokaklara döküldü.

İran’da gün geçtikçe kötüye giden iktisadi durum nedeniyle halkın düzenlediği protesto gösterileri şiddetini arttırarak devam ediyor.

#IranProtests update from Tehran: regime fires teargas as thousands of protesters march toward Parliament with chants of “Leave Syria alone. Think of us instead” & “Death to the dictator”. The world can support them in the diaspora’s June 30 #FreeIran2018 convention in Paris pic.twitter.com/SGOE5e20ck

— M. Hanif Jazayeri (@HanifJazayeri) 25 Haziran 2018

Bugün, İran’ın yarı resmi ajansı ISNA’ya göre iktisadi sorunları protesto edenler Tahran Büyük Çarşısı’na akın etti. Protesocular esnafı kepenk kapatmaya çağırdı. Bölgeden yayılan görüntülerde göstericilerin güvenlik güçleriyle çatıştığı ve lastik yaktığı göze çarptı.

Göstericiler İran’ın başarısız ekonomik politikalarını ve dış nedeniyle ülke ekonomisinin düştüğü durumu protesto eden sloganlar attı. Ülkede para birimi tümen uzun süredir değer kaybederken bu halk arasındaki huzursuzluğu artırıyor.

(21)
Tehran, #Iran
More scenes of today’s massive rally & protesters chanting:
“Not Gaza, Not Lebanon, My life for Iran”#IranProtests pic.twitter.com/MzFOS16ln4

— Heshmat Alavi (@HeshmatAlavi) 25 Haziran 2018

Göstericilere attıkları sloganlar arasında “doların 100 bin tümen olmasını istemiyoruz” gibi ekonomik temelli sloganların yanı sıra “’i, ’ye bırak önce bize bak”, “Filistin’e ölüm” gibi siyasi sloganlar da yer aldı. Meclisin yakınlarına kadar gelen göstericilere polis göz yaşartıcı gazla etti.

İran’da halk, ülkenin mevcut ekonomik durumunun en temel siyasi sebebinin İran’ın diğer ülkelerdeki faaliyetleri olduğunu ifade ediyor. Bu doğrultuda İran’ın Suriye, , Filistin, Yemen gibi bölgelerdeki aktivitesi göstericilerin eleştirilerine sıklıkla konu oluyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın