Tahran yönetimi, İstanbul ve Ankara’da İran elçilikleri önünde yapılan Halep protestolarına tepki gösterdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Aralık 2016 | 21 Rebiülevvel 1438 Salı 15:24

yönetimi, İstanbul ve ’da İran temsilcilikleri önünde yapılan protestolarına tepki gösterdi.

Hürriyetin haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’ın ’deki temsilcilikleri önde yapılan protestoları, ‘uygun olmayan bir davranış’ olarak nitelendirdi.

Sözcü, “Polis bu tip olaylarda önceden temsilciliği haberdar etmekle yükümlüdür fakat bunu yapmadı. Ayrıca protestolar gece yarısı olması hasebiyle de uygun bir zamanda yapılmadı. Konuya ilişkin Türkiye’nin Tahran’daki büyükelçisini bakanlığa çağırarak İran’ın bu konudaki rahatsızlığını kendisine illettik” dedi. Türkiye’deki bazı kişilerin Türkiye’de İran karşıtı bir atmosfer yaratmak istediğini ileri süren Kasımi, “Olayların kimler tarafından desteklenip yönlendirildiğini iyi biliyoruz” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin bugün Türkiye’ye planlanan ziyaretinin yapılmayacağını söyleyen Kasımi, ziyaretin ertelendiğini ifade etti.

İlgilinizi Çekebilir:  'Yolsuzluk Afrikalı sıradan insanların hayatını mahvediyor'

Ziyaretin birkaç nedenden dolayı yapılmadığını belirten sözcü, “Cumhurbaşkanı Hasan ’nin yurtdışına yapacağı ziyaretler, Bakanlar Kurulu’nun Cihangiri’ye verdiği bazı görevler ve başka 1-2 nedenden dolayı dün ziyaretin yapılmamasına karar verdik. Türk tarafını da bundan haberdar ettik. Ziyaret lağvedilmemiştir, uygun olan başka bir zamana ertelenmiştir ” dedi.

İran’ın Halep’teki katliamı ve sivil halkın kuşatmadan çıkmasına izin vermeyişi Ankara ve İstanbul’da günlerce yapılmasını tetiklemişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

*

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın