Tahliyenin durmasına neden olan Fua – Keferya otobüslerini kim yaktı?

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Aralık 2016

Bu sabah saatlerinde anlaşmanın yeniden sağlandığı ve tahliyelerin başlayacağı duyurulan Halep’te son durum yine zulmün devamı yönünde eğilim gösteriyor. Suriye devlet televizyonu Arap ve Hristiyan Kızılhaç’larının gözetiminde tahliye otobüslerinin doğu Halep’e girdiğini duyurmuştu.

Sınırda bekleyen Türk STK’lar ve İdlib’de bekleyen muhalifler Halep’ten gelecek olanların yolunu gözlerken Doğu Halep’ten sivilleri taşıyacak olan otobüslerin ateşe verildiği bilgisi geldi.

Anlaşmasının sağlanması ardından sivilleri taşımak için bölgeye giden otobüsler ateşe verildi. Doğu Halep’te askıya alınan tahliyelerin bugün ilerleyen saatlerde kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor. Şu an (23:29) itibariyle hala tahliyeler başlamış değil.

Otobüsleri yakanlar hakkında ise 2 farklı açıklama şu an yayılıyor. Birinci görüşe göre otobüsleri yakanlar Esed ajanları. Bunu da zafer işareti yapmaları gösteriyor:

Fetih Medya  Fetih Medya  Fetih Medya

Bir diğer görüş ise otobüsleri FuaKeferya’daki otobüsleri DAEŞ hücreleri yaktı. Bu DAEŞ hücreleri halkın içine sızıp bireysel davranan kişiler. Daha öncesinde Cundul Aksa’ya sızmışlardı, Cundul Aksa’nın Şam’ın Fethi Cephesi’ne katılması sonrası ise bu kişiler bağımsız gözükmek zorunda kaldılar. Olayın soruşturması ve video ve resimlerdeki kişilerin sorgulanması sonrasında olayı yapanların ferdi bir tepki olarak mı, yoksa bir emirle mi bunu yaptıkları ortaya çıkacak.

İlgilinizi Çekebilir:  Uluslararası Koalisyonun Suriye’deki Sortileri Ve Vurduğu Hedefler

Bununla birlikte resim ve videodaki kişiler otobüsleri yakan kişiler olmayıp, sonradan propaganda “amaçlı biz yaktık” demiş de olabilirler. Soruşturmayı yakından takip edip sizlere en kısa sürede haber olarak sunacağız.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?