Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Taburcu olan Tunus liderinin ilk işi seçim tarihini onaylamak oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Temmuz 2019 | 6 Zilkade 1440 Salı 18:16

Geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki lideri Sibsi seçimlerinin 6 Ekim, seçimlerinin birinci turunun ise 17 Kasım’da düzenlenmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Tunus‘ta aynı gün yaşanan iki bombalı saldırı ile birlikte rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan Baci Kaid es-Sibsi (93) parlamento lerinin 6 Ekim, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunun ise 17 Kasım’da düzenlenmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Sibsi’nin hastanede yattığı süreçte peçenin yasaklandığı ülkede Liberal lideri ‘li Münir Batur, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı. Tunus Devlet Başkanı (Tunus’un CHP’si Nida Tunus Hareketi Partili) El Beci K. es Sibsi de ‘, Kuran ve onun ayetleri bizi bağlamaz’ açıklaması yapmıştı.

Fetih Medya

Afek Tounes Partisi (Tunus’un Ufku) Rim Mahcub, “ arzusu duyan” koalisyon taraflarını, ülkeyi “siyasi ve anayasal boşluğa itmeye çalışmakla” suçladı. Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi de bir televizyon kanalı aracılığıyla, ismini vermediği bazı siyasi kesimlere, “cumhurbaşkanından kurtulma planına” dâhil olma suçlaması yöneltti.

Doktorların veya cumhurbaşkanlığının hastalığı dolayısıyla silahlı kuvvetler ve Tunus diplomasisinin başkanı olarak hiçbir görevlerini yerine getiremediğini açıklaması halinde 93 yaşındaki el-Beci Kaid el-Sibsi’nin yerine cumhurbaşkanlığına Nahda liderliğinden bir ismin atanması hedefleniyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.