Süveyde’ye 3 yıl sonra ilk kez saldırı düzenlendi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Haziran 2018 | 5 Şevval 1439 Salı 20:50

(SOHR), ’nin güneyinde konuşlanmış olan muhalif grupların Suveyde şehrini üç yıl sonra ilk kez füzelerle aldığını duyurdu.

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, muhalif grupların 2015 yılından bu yana ilk kez Suveyde şehrindeki mahallelere füzelerle saldırdığını ancak saldırının can kaybına neden olmadığını açıkladı.

Abdurrahman, kuvvetleri ile bölgedeki muhalif arasındaki yoğun çatışmaların günlerdir sürdüğünü bildirirken, “Süveyde halkına, oğullarını bu savaştan uzak tutarak ve İran’a bağlı mezhepçi milislerin hedeflerine ulaşmaları yolunda yem olmamaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Süveyde’deki bir başka cephede ise rejim ile iki hafta önce Süveyde çölünde ani bir başlatan DAEŞ arasındaki şiddetli devam ediyor.

SOHR, bölgedeki birçok noktada kontrolü ele geçiren rejim güçlerine bağlı 8 unsurun öldürüldüğü bilgisini verdi.

Rejime bağlı güçler Suriye’nin güneyindeki Süveyde’nin büyük bir kısmını kontrol altında tutarken, ve Kuneytire şehirlerinin yüzde 70’ini kontrol eden muhaliflerin kalelerine saldırdı.

Dürzi nüfus çoğunluğuna sahip Suveyde şehri, 2011’de Suriye’deki çatışmaların patlak vermesinden bu yana büyük ölçüde çatışma ve saldırılardan uzak kalmıştı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın