Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti belirsizliğini koruyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 18:53

 

Salı günü öğlen saatlerinde nişanlısıyla birlikte Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra kendisinden alınamayan Washington Post yazarı Suudi Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti belirsizliğini koruyor.

Son olarak Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki temsilciliğinden yapılan açıklamada, Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında olmadığı iddia edildi. Suudi Haber Ajansı aracılığıyla yapılan açıklamada, “Diplomatlarımız, Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasını terk ettikten sonra kayboluşunun koşullarını araştırmak için yerel Türk yetkililerle birlikte çalışıyor” ifadelerine yer verildi.

Habertürk’ün ulaştığı Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri, konsolosluğun konuyla ilgili başka bir bilgi vermeyeceğini söyledi.

Fetih Medya

CUMHURBAŞKANLIĞI: BİZDEKİ BİLGİLERE GÖRE HALA KONSOLOSLUKTA

Suudi Arabistan’ın ‘Kaşıkçı konsolosluk binasını terk etti’ iddiasına karşın, dün Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı ile ilgili gelen bir soruya, “Dün bu konu da bizim gündemimize geldi, çok farklı kanallardan, bu adı geçen kişinin nişanlısı da ilgili birimlerimize ulaştı. Çünkü bir nikah işlemi için kendisinin oraya gittiği bize ifade edildi. Bizdeki bilgilere göre şu an itibarıyla bu Suud vatandaşı olan kişi hala Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili Associated Press’e konuşan Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice A. ise Kaşıkçı’nın evrak işleri için gittiği konsolosluk binasına girerken cep telefonunu teslim ettiğini ve ondan sonra kendisinden haber alınamadağını söyledi. Hatice A., “Ona ne olduğunu bilmiyorum. Onun başına neler gelebileceğini tahmin bile edemiyorum. Hakkında bir suçlama yoktu. Bir şüpheli ya da hükümlü değildi. Hiçbir şey yoktu. O sadece ülkesinin yazılarını ve fikirlerini sevmediği bir adamdı” ifadelerini kullandı.

WASHINGTON POST VE ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bir başka açıklama da Washington Post’tan geldi. editörü Fred Hiatt tarafından yapılan açıklamada, “Onun nerede olduğunu bulabilecek ve güvenliğini sağlamaya yardım edecek herkes ulaştık. Bunlara ABD’li, Türk ve Suudi yetkililer de dahil” dedi ve gazetenin durumdan dolayı ‘çok endişeli’ olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri’nden yapılan açıklamada ise, Kaşıkçı’nın kayboluşundan haberdar oldukları ve daha fazla bilgiye ulaşmaya çalıştıkları ifade edildi. Dün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ bir görüşmesi yaptı ancak Kaşıkçı’nın durumunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Fetih Medya

GÖZALTINA ALINAN SUUDİ PRENSLE YAKIN İLİŞKİSİ VARDI

59 yaşındaki Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Muhammed bin Selman’ın veliaht prens olarak tayin edilmesinin ardından Suudi Arabistan’ı terk ederek ABD’ye yerleşmişti.

1987 ve 1995 yıllarında bin Ladin ile yaptığı röportajlarla bilinen Kaşıkçı, bir dönem ’da görev yapmış, 1990’lı yılların başında ise bin Ladin ile Suudi kraliyet ailesini barıştırma çabaları içinde yer almıştı.

Kaşıkçı, Suudi milyarder Prens El-Velid bin Talal’in desteğiyle merkezli Al-Arab isimli bir televizyon kanalı kurmuş ancak kanal 11 saatten daha kısa bir süre yayın yaptıktan sonra kapatılmıştı. Prens El-Velid bin Talal, 2017 yılında Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın organize ettiği operasyonunda göz altına alınarak Ritz Carlton otelinde tutulan zenginlerden biriydi.

Cemal Kaşıkçı, Washington Post için yazdığı yazılarda, Suudi Arabistan’ın Yemen’de yürüttüğü savaşı, ile yaşadığı diplomatik krizi ve hakları savunucularının tutuklanmasını eleştirmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın