Suudi Arabistan, Yemen’de ‘Massam’ projesini başlattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 16:44

Gıda ve İnsani Merkezi Genel Sorumlusu Dr. Abdullah el-Rabia, Yemen’de iç savaşın getirdiği mayınların temizlenmesi ve Yemenlinin hayatına mal olan savaşın kalıntılarının giderilmesini amaçlayan Massam İnsani Yardım Projesi’nin başlatıldığını duyurdu.

Rabia, Riyad’daki Karvan Plus Hotel’de, Suudi Prensler, üst düzey diplomatik yetkililer ve uluslararası insan hakları örgütleri temsilcileriyle birlikte, projenin detaylarını açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi.

Suudi Arabistan ve Yemen halkının diğer dostlarının bu ülke için yardımlarını sürdürdüğünü belirten Rabia, “Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi, Yemen’deki kardeşlerimize 600 milyon değerinde 262 insani yardım projesiyle katkı sağlamıştır” dedi.

Riyad tarafından Yemen’e sağlanan insani yardımların gıda, sağlık, barınma, toplumsal destek ve eğitime yoğunlaştığını belirten Rabia, merkezin şimdi de başta , Mareb, ve Sana gibi önemli kentler olmak üzere, Yemen topraklarının tamamında mayın temizleme çalışmalarıyla Yemen halkına yardım ettiğini ifade etti.

İlgilinizi Çekebilir:  Kanada turizm dergisinden Türkiye çağrısı

Suudi Arabistan’dan Yemen’e 11 milyon dolar destek

Rabia, açıklamasında, son bir yıl içinde Yemen’de 11 milyon dolar değerinde insani yardım faaliyetleri gerçekleştirdiklerini aktararak, sağlık alanındaki çalışmaları kapsamında 195 engelliye 305 protez tedavisi uyguladıklarını sözlerine ekledi.

Yemani’den Riyad’a teşekkür etti

Öte yandan, toplantıda hazır bulunan Yemen Bakanı Halid el-Yemani, burada yaptığı konuşmada, Yemen hükümeti adına Suudi Arabistan’a yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi tarafından başlatılan Massam mayın temizleme projesinin, Yemen’e dayatılan ölüm projesine karşı yaşam projesi olduğuna değinen Yemani, Husilerin başlattıkları savaşla Yemen’in kaynaklarını talan ettiklerini dile getirdi. Resmi verilere göre, Husilerin Yemen topraklarına yaklaşık bir milyon mayın ve patlayıcı döşediğini kaydetti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın