Suudi Arabistan, Yemen’de ‘Massam’ projesini başlattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 16:44

Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi Genel Sorumlusu Dr. Abdullah el-Rabia, ’de iç savaşın getirdiği mayınların temizlenmesi ve Yemenlinin hayatına mal olan savaşın kalıntılarının giderilmesini amaçlayan Massam İnsani Yardım Projesi’nin başlatıldığını duyurdu.

Rabia, Riyad’daki Karvan Plus Hotel’de, Suudi Prensler, üst düzey diplomatik yetkililer ve uluslararası insan hakları örgütleri temsilcileriyle birlikte, projenin detaylarını açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi.

Suudi Arabistan ve Yemen halkının diğer dostlarının bu ülke için yardımlarını sürdürdüğünü belirten Rabia, “Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi, Yemen’deki kardeşlerimize 600 milyon dolar değerinde 262 insani yardım projesiyle katkı sağlamıştır” dedi.

Riyad tarafından Yemen’e sağlanan insani yardımların gıda, , barınma, toplumsal destek ve eğitime yoğunlaştığını belirten Rabia, merkezin şimdi de başta Taiz, Mareb, ve Sana gibi önemli kentler olmak üzere, Yemen topraklarının tamamında temizleme çalışmalarıyla Yemen halkına yardım ettiğini ifade etti.

Suudi Arabistan’dan Yemen’e 11 milyon dolar destek

Rabia, açıklamasında, son bir yıl içinde Yemen’de 11 milyon dolar değerinde insani gerçekleştirdiklerini aktararak, sağlık alanındaki çalışmaları kapsamında 195 engelliye 305 protez tedavisi uyguladıklarını sözlerine ekledi.

Yemani’den Riyad’a teşekkür etti

Öte yandan, toplantıda hazır bulunan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, burada yaptığı konuşmada, adına Suudi Arabistan’a yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi tarafından başlatılan Massam mayın temizleme projesinin, Yemen’e dayatılan ölüm projesine karşı yaşam projesi olduğuna değinen Yemani, Husilerin başlattıkları savaşla Yemen’in kaynaklarını talan ettiklerini dile getirdi. Resmi verilere göre, Husilerin Yemen topraklarına yaklaşık bir milyon mayın ve patlayıcı döşediğini kaydetti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın