‘Suudi Arabistan ve Rusya arasında dev anlaşma’

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Ekim 2018 | 14 Safer 1440 Salı 22:39

Doğrudan Yatırımlar Fonu Başkanı Kirill Dmitriyev, ’ın Rus Novatek şirketine ait Arktik Sıvılaştırılmış Doğalgaz-2 projesine yaklaşık 5 milyar dolarlık yapmaya hazır olduğunu söyledi.

 

Suudi Arabistan’daki kapsamlı bir yatırım konferansına katılan Dmitriyev, Rossiya 24 televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Dmitriyev, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el Falih’in Arktik Sıvılaştırılmış Doğalgaz-2 projesine yatırım yapabileceklerini söylediğini ifade etti.

Dmitriyev, Rus SİBUR firmasının da Suudi Arabistan’da kauçuk fabrikası kurmayı planladığını kaydetti.

‘KAŞIKÇI VAKASININ SUÇLULARI CEZALANDIRILMALI’

Suudi Cemal Kaşıkçı vakasına da değinen Dmitriyev, cinayetin soruşturulması ve suçluların cezalandırılması gerektiğinin altını çizerek “Ancak Suudilerin ekonomik ve sosyal reform arzusu göz ardı edilmemeli” dedi.

Rus yetkili, Suudi Arabistan’ın reformlarının önemli ve desteklenmeye değer olduğunu vurguladı.

NOVATEK VE FRANSIZ TOTAL 25.5 MİLYAR DOLARLIK İMZALAMIŞTI

Mayıs ayında Novatek ve Fransız enerji şirketi Total, Arktik Sıvılaştırılmış Doğal -2 projesine katılımı öngören 25.5 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Novatek CEO’su Leonid Mihelson’un sözlerine göre Total, projede yüzde 10 paya sahip olacak ve bu oran yüzde 15’e kadar çıkarılabilecek.

Mihelson, eylül ayındaki açıklamasında Çinli CNPC şirketinin Total’le aynı koşullara sahip olacak şekilde projeye dahil olabileceğini belirtmişti.

Arktik Sıvılaştırılmış Doğal Gaz-2 projesine 20-21 milyar yatırım yapılması bekleniyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın